Connect with us

Lajme

Zvogëlimi i pensioneve të veteranëve i papranueshëm për Qeriqin

Më tepër se gjysma e veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) nuk do të marrin pensione me paratë që i ka planifikuar Qeveria e Kosovës në buxhetin e vitit të ardhshëm ku janë ndarë 38 milionë euro.

Published

on

Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e Luftëtarëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi,  ka folur për ‘Indeksonline’ rreth vendimit që po mendohet të zbatohet nga buxheti i ardhshëm i Qeverisë së Kosovës. Sipas tij, Komisioni i ka kryer listat atëherë ndërsa Qeveria duhet ta formojë komisionin e pavarur dhe të merret me pastrimin e listave.

“Kjo është e pa pranueshme për vendimin e pensioneve. Qeveria mundet që ta zvogëloj numrin e veteranëve edhe kështu qe nuk kish me pas problem për të gjithë se ajo këtë mund ta bëj vetëm shkaku i buxhetit, pasi që komisioni qeveritar i ka kryer listat atëherë”, ka thënë Qeriqi.

Dihet se për 12 muaj me nivelin e pensionit, prej 170 eurosh, siç parasheh ligji për veteranët do të mjaftojnë vetëm për 18 mijë e 630 persona .

“Edhe pse ato janë shumë të vogla ne do të kërkojmë ngritje e jo ulje të pensioneve, ne mundemi të interpretojmë  që ata trajtojnë dhe trajtojnë si raste sociale”, ka përfunduar

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending