Connect with us

Lajme

Zviceranët më të pasurit në botë, ja sa pasuri posedon një person

Një zviceran i rritur ka mesatarisht 561 900 dollarë, që është 11 herë mbi mesataren botërore. Në asnjë vend tjetër të botës, njerëzit nuk janë më të pasur se në Zvicër.

Published

on

Pas vendit alpin, renditet Australia, me “vetëm” 376 000 dollarë për person; amerikanët e rritur kanë 345 000 dollarë pasuri; Norvegjia – 376 000 dollarë e kështu me radhë. Këto të dhëna kanë dalë nga një raport për pasurinë botërore (Global Wealth Report), i kryer nga Credit Suisse Research Institute, shkruan gazeta “NZZ am Sonntag”.Autorët e studimit parashikojnë që deri në vitin 2020, pasuria mesatare e zviceranëve të rritet në 606 000 dollarë.

Sipas “NZZ am Sonntag”, një ndër arsyet që ka ndikuar për rritjen e pasurisë në Zvicër është dhe rritja e vlerës së frangut në raport me dollarin.

Aktualisht personat privatë në Zvicër disponojnë 3,5 bilionë dollarë. Sipas Lucia Waldner nga Credit Suisse Research Institute.Sipas raportit, zviceranët janë të parët në botë edhe kur është puna për hyrjen në borxh. Kështu borxhi mesatar për kokë zvicerani në vitin 2016 është rritur sërish dhe është i lartë në konkurrencë botërore. Ai këtë vit arrin në 20 për qind të pasurisë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending