Connect with us

Lajme

Zihet me ‘presh në dorë’ Hasani: Vetëm para dy vitesh mendonte krejt ndryshe për mandatarin dhe presidentin

Published

on

Ish-kreu i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, varësisht prej viteve ka ndryshuar edhe interpretimin rreth procedurës së mandatimit të kandidatit për kryeministër nga Presidenti i Republikës së Kosovës.  

Në një intervistë të dhënë për Tribuna Chanel në qershor të vitit 2017, Hasani kishte thënë se nuk përjashtohet mundësia që presidenti të mandatojë për formimin e qeverisë edhe partinë e cila nuk e ka shumicën e vendeve në Kuvend.

Madje sipas këtij interpretimi, Hasani atë kohë potenconte se presdienti mund të mandatojë partitë që mund të krijojnë shumicën, madje një person i cili s’ka marrë fare pjesë në zgjedhje.

Ish-kreu i Kushtetueses madje thoshte që mandati për krijimin e qeverisë re mund t’i jepej çdo partie që arrinë të futet në Kuvend, pra që kalon pragun.

“Mandati mund t’i jepet çdo kujt që e ka kalu pragun, që është parti paralamentare. Ajo është quajtur disckrecion. Nuk mundet me u abuzu diskreconi, mos me ia dhanë kërkujt. Është detyrim kushtetues i shefit të shtetit, që herën e dytë sikur herën e parë, me ia dhanë sipas një renditje. Herën e parë atyre që kanë dalë shumicë, ndërkohë herën e dytë që kanë dalë i dytë i tretë ose i katërt. Ose që mund të mandatohet nga partitë parlamentare që përbëjnë shumicën e re, mund të mandatohet një person i tretë krejt jashtë atyre që kanë marrë pjesë në zgjedhje”, ka thënë Hasani.

Video në Tribuna Chanel, prej minutes 2:44

Ish-kreu i Kushtetueses thoshte që është detyrim Kushtetues që të ndiqet një rregull e tillë e nominimit për kryetar të qeverisë. Sipas tij nëse herën e parë nuk i thërret, atëherë herën e dytë duhet t’i thërras të gjitha partitë në përpjekje për krijimin e  shumicës parlamentare.

“Është detyrim i shefit të shtetit dhe përbën shkelje kushtetuese …Nëse herën e parë nuk arrihet në parlament një shumicë, herën e dytë duhet t’i thërret të gjitha forcat politike dhe të zgjidhet..është obligim kushtetues”, kishte thënë tutje Hasani në qershorin e vitit 2017.

Por pas më shumë se dy vitesh, pas zgjedhjeve të 6 tetorit, Hasani për të njëjtën situatë ka një interpretim komplet tjetër. Sipas tij Presidenti fillimisht e fton partinë e parë me një kandidat për kryeministër, nëse dështon i nominuari i parë për të bërë shumicën, atëherë ia dërgon ftesën përsëri partisë së parë në këtë rast “Vetëvendosjes” me një kandidat tjetër, e nëse dështon edhe i nominuari i dytë atëherë vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme.

“ Hera e dytë, prapë ia dërgon VV’së me një kandidat tjetër, edhe kryhet muhabeti. Dështon edhe ai, shkon vendi në zgjedhje”, ka thënë Hasani në 12 dhjetor të vitit 2019.

Video në Pressing nga minuta 35′.

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending