Connect with us

Lajme

Zhizhek: Fitorja e Trump, shansë për fillimin e një të “majte autentike”

Fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale amerikane, paraqet një tronditje të establishmentit politik në demokracitë perëndimore, por është edhe shans për fillimin e një të “majte autentike”, ka thënë për televizionin RT, filozofi i njohur slloven, Sllavoj Zhizhek.

Published

on

Fitorja e Trumpit ka shkaktuar tërmet politik jo vetëm në SHBA, por tani nuk duhet të përqendrohemi te Trumpi i cili është “politikan brutal pragmatik” dhe një person që nga dita në ditë ndryshon pikëpamjet, por tek zhvillimet e ardhshme të situatës, shprehet Zhizhek, transmeton Telegrafi.

Sipas tij, me pikëpamjet e Trumpit – pavarësisht qëndrimeve të tij radikale në fushatë dhe retorikës vulgare e të padrejtë politike – janë identifikuar votuesit të cilët janë të pakënaqur, të zemëruar dhe të frustruar që nuk duan një “status quo”.

“Hillary Clinton, në politikën e jashtme do të ishte më e rrezikshme dhe më agresive se Trumpi, i cili ka shprehur qëndrim të butë ndaj Rusisë dhe për zgjidhjen e çështjes palestineze. Por, gjithçka varet se cila ‘klikë’ do të sundojë në kabinetin e tij, meqë në ‘trenin’ Trump po kërcejnë republikanët që e kanë kundërshtuar e që nuk kanë fare simpati për Rusinë dhe Putinin”, thotë ai.

Sipas tij, e majta duhet të ristrukturohet në rrethanat e reja, që të mos sundojë ekstremi i djathtë popullist apo politika autoritare.

“E majta autentike duhet të përfaqësojë interesat e njerëzve të vegjël, e jo të kapitalit”, shton ai.

Zhizheku nuk është dakord me vlerësimin e filozofit amerikan Noam Chomsky, se botën e sotme e kërcënojnë republikanët amerikanë dhe Trumpi, duke shtuar se fenomeni Trump është një “zgjim i mirëseardhur” dhe dështim i vazhdimit të “kapitalizmit me fytyrë njerëzore” që njerëzve ua paraqet Hillary Clintoni. Ndaj, shton se Brexit-i dhe fitorja e Trumpit tregojnë se kjo demokraci nuk funksionon.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending