Connect with us

Lajme

Zhiva për prodhimin e armëve kimike nga Serbia kalon nëpër Kosovë drejt terroristëve në Lindje?

Published

on

Në qytezën Velika Gradishta të Serbisë, dje ka përfunduar një aksion i madh policor në të cilin janë arrestuar pesë pjesëtarë të Policisë së Serbisë. Ata, siç njoftojnë medie të Beogradit, janë të dyshuar për furnizim me zhivë të terroristëve në Lindjen e Afërt, të cilët këtë materie e shfrytëzojnë për prodhimin e armëve kimike dhe të gazrave helmues, transmeton Koha.net.

Polici serb i trafikut G.D. (47) është arrestuar dje gjatë një aksioni policor me dyshimin se ka shitur zhivë terroristëve islamistë nga e cila prodhohet eksplozivi. Pos, tij për tregti me zhivë janë arrestuar edhe M.A. (46) nga Zrenjanina, S.GJ. (65), e policia është kërkim edhe të D. I. (39) , në arrati.

“Nëpunësit policorë kanë marrë lajmin se në rajonin e qarkut të Braniçevo po zhvillohet tregti ilegale me zhivë nga e cila bëhet eksplozivi. Pas hetimeve të gjera që zgjati me muaj, doli se në tërë rrëfimin është i përzier polici i trafikut G.D., i cili keqpërdori pozitën dhe ndihmoi tregtarët ilegalë”, citon portali “kurir” të ketë thënë një burim i tij.

Zhiva, e cila bën pjesë në materiet e rrezikshme, përmes Kosovës u është dërguar blerësve të cilët supozohet të jenë terroristë, thotë portali.

Banorët e këtij rajoni buzë Danubit dje u shqetësuan me numrin e madh të policëve që morën pjesë në aksionin e arrestimit.

“Specialët hynë dhe bastisen shtëpi e banesa në Velika Gradishta e përreth saj dhe në to gjetën më shumë se 20 kg zhivë të mjaftueshme për ndërtim të armëve kimike. U gjetën edhe armë ilegale, municion dhe mjete për thyerje. Ky është njëri nga aksionet më të suksesshme në të cilën është ndaluar përpunimi ilegal, largim e deponim të materieve”, kanë thënë burime për këtë parlament.

Sipas, portalit , pasi që policia serbe një kohë t gjatë ka hulumtuar këtë rast, doli se rrugët e trafikimit të zhivës shpien deri në Kosovë.

“Ka indikacione se zhiva ka qenë e dedikuar për ndërmjetësit në Kosovë dhe një kohë atje edhe është dërguar. Tutje, me ndihmën e ekipeve që kanë punuar atje, zhiva ka shkuar te blerësi i fundit i Lindjes së Afërt. E gjitha kjo flet se serbët sigurisht kanë qenë të lidhur me terroristët që gjenden në vendet e Lindjes së Afërt”, ka thënë burimi i këtij portali.

Zhiva është transportuar në mënyrë të sigurt tek institucioni përkatës, e gjatë dërgimit të kësaj materieje të rrezikshme kanë marrë pjesë të punësuarit e trajtuar në mënyrë speciale për punë me këto substanca.

Serbia ka marrëdhënie të mira me Sirinë e cila s’e ka njohur Kosovën. Në këtë vend, në fillim të muajit nga gazi helmues vdiqën mijëra fëmijë. SHBA akuzon regjimin e Asadit për këtë sulm.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending