Connect with us

Lajme

Zgjedhjet në Drenas në fillim të dhjetorit

Brenda kësaj jave presidenti i Kosovës Hashim Thaçi pritet t’i shpallë zgjedhjet e jashtëzakonshme në Drenas. Sipas burimeve të “Zërit”, Thaçi do të vendosë për datën 4 ose 11 dhjetor si ditë të zgjedhjeve, të cilat vijnë pas dorëheqjes së ish-kryetarit Nexhat Demaku, ndaj të cilit u konfirmua dënimi prej tri vjetëve burgim, nën akuzat “Krime lufte”.

Published

on

Qytetarët e komunës së Drenasit do t’u drejtohen kutive të votimit në zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të mbahen në fillim të dhjetorit të këtij viti.

Këto zgjedhje mbahen pasi kryetari i deritashëm, Nexhat Demaku, dha dorëheqje për shkak të konfirmimit të dënimit prej tri vjetëve për “Krime lufte”, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi gjatë kësaj jave pritet të marrë vendim për shpalljen e datës së zgjedhjeve të jashtëzakonshme për komunën e Drenasit. Kjo parashihet me Ligjin për Vetëqeverisje Lokale për Zgjedhjet Lokale.

“Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi gjatë kësaj jave pritet t’i shpallë zgjedhjet për komunën e Drenasit. Në bazë të ligjeve, presidenti po i shqyrton datat 4 dhe 11 dhjetor për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Drenas”, kanë thënë burime të gazetës “Zëri” të afërta me kabinetin e presidentit Thaçi.

Ndërsa, në një përgjigje për “Zërin” zyra e presidentit ka thënë se data e zgjedhjeve do të caktohet sipas ligjeve.

“Data e zgjedhjeve do të caktohet në përputhje me afatet ligjore dhe pas konsultimit me përfaqësuesit e subjekteve politike”, ka thënë zyra e presidentit Thaçi në një përgjigje.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale për kryetar të Komunës së Drenasit, sipas Ligjit për Zgjedhjet Lokale duhet të mbahen jo më herët se tridhjetë (30) ditë dhe jo më vonë se dyzet e pesë (45) ditë pas dorëheqjes së kryetarit të deritashëm të Drenasit

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending