Connect with us

Lajme

Zëvendësministri nga radhët e PDK-së e kundërshton buxhetin e vitit 2017

Zëvendësministri i Financave, Isni Kilaj, nga radhët e PDK-së, ka thënë se buxheti i paraparë për vitin e ardhshëm është i fryrë dhe nuk duhet të aprovohet.

Published

on

Në Orën e Fundit të Klan Kosovës, ai është shprehur se rritja e buxhetit nuk do e rriste mirëqenien e qytetarëve të Kosovës.

“Rritja kaq drastike në vitin 2016, huamarrjen e kemi pasur 106 milionë e tani e kemi mbi 300 milionë, flet atë që e kemi një rritje enorme. Kjo gjë do të shkaktojë vështirësi”.

“Ka pasur diskutime edhe brenda partnerëve të koalicionit. Kanë qenë vërejtjet tona që i kemi bërë me partnerët e koalicionit, me LDK-në, në fund është aprovuar sepse një prej premtimeve të buxhetit është realizuar. Por do të kemi vështirësi ta implementojmë një buxhet të tillë”. Në vitin 2017 edhe këto që i kemi parashikuar është problem t’i realizojmë”.

Kilaj ka thënë se i pari i Ministrisë së Financave, Abdullah Hoti, nuk i ka dëgjuar sugjerimet e tij.

“Pak a shumë ai nuk ka dashur t’i dërgojë këshillat. Ai mendon t’i realizojë premtimet e fushatës ku ata kanë premtuar që do të ketë buxhet 2 miliardësh, nuk nuk prodhon rritje reale”.

“Edhe në aspektin profesional unë e kam obligim t’i them këto para qytetarëve të Kosovës”.

Ai ka thënë se edhe ky buxhet do të shfrytëzohet si buxhetet e kaluara, pra për asfalt.

“Do të jetë buxhet i asfaltit, është përsëritje. Ne në Kosovë kemi pasur nevojë të shtrojmë rrugë, por tani më nuk kemi nevojë të shtrojmë autostradë të re”.

“Asnjë projekt sa unë kam parë në buxhet nuk planifikohet të kryhet për vitin 2017, që do të gjeneronte vende të reja të punës”.

Sipas tij, kjo rritje e buxhetit nuk i kountribon qytetarëve.

“Është një buxhet i fryrë në mënyrë artificiale dhe nuk i kontribuon mirëqenies së qytetarëve”

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending