Connect with us

Lajme

Zbulohet tuneli i të burgosurve hebre që iknin nga nazistët

Published

on

Autoriteti i antikitetit në Izrael ka thënë se një ekip ndërkombëtar i hulumtuesve e ka zbuluar një tunel në Lituani që është hapur nga të burgosurit hebre. Ata e kanë hapur këtë tunel në përpjekje që të largoheshin nga rrëmbyesit nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ky autoritet ka thënë të mërkurën se ekipi i përbërë me kërkues nga Izraeli, SHBA-të, Kanadaja dhe Lituania, kanë përdorur minerale dhe teknologji skanimi për zbulim të naftës, për të gjetur tunelin.

Tuneli i gjatë 35 metra është gjetur në malin Ponar, i njohur sot me emrin Paneriai, ku nazistët kanë vrarë 100 mijë njerëz.

Gjatë fundit të luftës, të burgosurit janë dërguar në kampin e koncentrimit në Stutthof dhe ku janë detyruar që të djegin trupat e pajetë.

Në mënyrë të fshehtë, ata e kanë gropuar tunelin prej një bunari ku mbaheshin. 40 të burgosur kanë arritur të ikin përmes tunelit në vitin 1944. Shumë prej tyre janë vrarë, por 11 të burgosur kanë arritur deri te forcat partizane dhe kanë shpëtuar.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending