Connect with us

Intervista

Zafa e bën përgjegjëse PDK-në për padrejtësitë ndaj ish-luftëtarëve të UÇK-së

Sjellja e demarkacionit si pikë shqyrtimi në njërën prej sancave të mbetura të Kuvendit për këtë vit, do të bëhej me qëllimin e vetëm që të nxitet situata aktuale dhe përshkallëzimi i raporeteve politike.

Published

on

Kështu ka thënë  deputetei i Nismës për Kosovën, Zafir Berisha, në një intervistë për Periskopin.

Berisha ka thënë se në ditët e sotme lufta e UÇK-së po keqpërdoret për favore politike, derisa duke përmendur dënimin e grupit “Drenica2”, Berisha ka konsideruara se PDK-ja është përgjegjëse për siç thotë ai padrejtësinë që po u bëhet njerëzve të luftës.

Sa i përket mosgatishmërinë e kolaicionit qeverisës për një diskutim bnë Kuvend në lidhje me vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, Berisha ka theksuar se partitë në pushtet kanë përgjegjësi të madhe për këtë vdekje.

Berisha i ka quajtur matrapazë kandidatët e pavarur për kryetar të Drenasit, Naim Bazajn dhe Rrahim Elshanin, derisa ka shtuar se zgjedhjet në Drenas janë mundësi e mirë që qytetarët e kësaj komune të votojnë kundër PDK-së dhe politikës të dëmshme të saj.

Intervista e plotë:

Periskopi: A mendoni se koalicioni qeverisës do të arrijë ta sjell demarkacionin në Kuvend brenda këtij viti. Nëse sillet version aktual në Kuvend si do të veprojë Nisma?

Berisha: Nuk po besoj se janë trapa sa duhuet ta dinë se nuk i kanë votat per me kalu këtë verison të gabuar të demarkacionit me Malin e Zi, ta sjellin në Kuvend, vetëm nëse janë të interesuar me nxitë situatën dhe me i përshkallëzu raportet politike në Kuvend, atëherë edhe mund ta sjellin. Nëse e sjellin ne do të vazhdojmë ta kundërshtojmë si deri më tani, të bindur se jemi në rrugën e Zotit, ligjit dhe atdheut.

Periskopi: Si e komentoni  fryerjen e listave të veteranëve të UÇK-së dhe ndërprejen e pagave për famijet e dëshmorëve?

Berisha: Njerëz të papërgjegjshëm. Për interesa politike, por edhe të xhepave të vetë i kanë fry listat e veteranëve në mënyrë të pandershme, duke rrezikuar edhe stabiltetin financiar dhe duke i rrezikuar edhe veteranët e vërtetë që meritojnë me pas një mbështetje simbolike nga shteti. Lufta speciale kundër vlerave të UÇK-së , fryerja e listave është e papranueshme sepse nuk është e ndershme që çlirimtarët e shtetit me i paraqit si shkatërrimtarë të shtetit. Qeveria, që mendoj se është fajtori kryesor për këtë gjendje, duhet të merr hapa urgjente që të ndryshojë  Ligji për Veteranët e  UCK-së i cili ka defekte të cilat hajdutët me mjeshëtri i kanë shfrytëzuar. Perndryshe, mendoj se jo vetëm veteranët mashtrues, por edhe shumë invalid mashtrues që nga paslufta që marrin mbështetje financiar nga shteti duhet të hetohen, të dalin para drejtësisë dhe t’i kthejnë të gjitha paratë që i kanë marrë, siç ka ndodhë edhe në Kroaci.

Periskopi: A mendoni se po keqpërdoret lufta dhe vlera e UÇK-së për favore politike?

Berisha: Jo pak, po shumë. Ju jeni duke e parë se si po zhvillohet edhe fushata në Drenas ,ku në mënyrë të pandershme veteranët e gjorë përdoren për fushata elektorale.

Periskopi: Pse, sipas jush pozita nuk është e gatshme që të diskutojë për vdekjen e Astrit Deharit në Kuvend?

Berisha: Populli gjithë ka thënë “ ai që ka mizën nër kapuç i kruhet koka”. Mendoj se mazhoranca që qeverisë me vendin ka pergjegjësi shumë të madhe për vdekjen e Astirit Deharit, sepse ai ka humbë jetën në institucionet e shtetit.

Periskopi: Çka qëndron mbrapa vendimit të KQZ-së për decertifikimin e Naim Bazajt dhe Rrahim Elshanit si kandidat për kryetar të Drenasit?

Berisha: Këta dy janë matrapazë të llojit të veçantë të cilët kandidaturat i kanë bërë vetëm që t’I ndrisin pazaret e veta personale. KQZ-ja është kapur si shumë organe tjera të shtetit dhe nuk duhet pritur vendimë të drejta nga ata që janë të kapur nga partitë në pushtet.

Periskopi: Si i komentoni zhvillimet e fundit në PDK, pas shpalles së zgjedhjeve në Drenas?

Berisha: Fillimisht duhet të dallohet ajo padrejtësi në emër të drejtësisë që i është bër grupit “Drenica 2” nga kjo që është duke u zhvilluar këto ditë. PDK-ja është përgjegjësi kryesor për dështimin e shtetit në këtë rast dhe për padrejtësinë që i bëhet njerzëve të luftës dhe për këtë unë mendoj se drenicakët e kanë mundësinë e mirë të votojnë kundër PDK-së dhe politkës të dëmshme të saj. Njësitet parapolitike të PDK-së janë duke bër presion të jashtëzakonshëm kundër qytetarëve, që të mos e votojnë kandidatin e NISMA-s Isa Xhemajlin,  i cili është e vetmja shpresë për qytetarët e Drenasit.

Periskopi: A mund të pritet ndonjë koalicion parazgjedhor i Nismës dhe AAK-së, me partitë tjera ?

Berisha: Jemi ti hapur për të gjitha ata subjekte të gatshme që të bashkohen me boshtin NISMA-AAK, i cili është garanca e vetme per ta ndryshuar keqqeverisjen në Kosovë./Periskopi/

Intervista

Nis mbledhja e Kryesisë

Published

on

Ka filluar mbledhja e Kryesisë së Kuvendit ku pritet të caktohet seanca e re plenare.

Në rend të ditës përveç përgatitjeve për seancë është edhe shqyrtimi i parë i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Kodit të Procedurës Penale.

Në këtë mbledhje po marrin pjesë përfaqësuesit e gjitha grupeve parlamentare.

Ky është rendi i ditës:

I. Miratimi i procesverbaleve nga mbledhjet e mëparshme të Kryesisë së Kuvendit,

II. Përgatitjet për Seancë të re plenare:

1. Deklarimet jashtë rendit të ditës,

2. Pyetjet parlamentare,

3. Miratimi i procesverbaleve nga seancat e mëparshme,

4. Ndryshimi dhe plotësimi i Vendimit nr. 08-V-006, dt. 02.04.2021 për formimin e komisioneve parlamentare,

5. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Kodit nr. 04/L-123 të Procedurës Penale, i ndryshuar dhe plotësuar me Ligjin Nr. 06/L -091.

III. Shqyrtimi i propozimeve dhe i kërkesave.n

Continue Reading

Intervista

Davide Sassoli kundërshton ashpër SuperLigën Evropiane: Futbolli i përket popullit

Published

on

Presidenti i Parlamentit Evropian që nga viti 2019 dhe tifoz i Fiorentinës, italiani David Sassoli shpjegon për L’Équipe kundërshtimin e tij për krijimin e Superligës Evropiane. Një projekt që ai e konsideron të papajtueshëm me modelin evropian.

“Si ndjekës i futbollit, tifoz i Fiorentinës dhe President i Parlamentit Evropian, si reaguat kur mësuat për krijimin e kësaj SuperLigë  ?

Në Evropë, futbolli i përket njerëzve, me një model të bazuar në drejtësi dhe solidaritet. Një nga nenet e traktateve evropiane i referohet dimensionit evropian të sportit, rreth bashkëpunimit dhe transparencës me organet kompetente në këtë fushë. Nisma e ndërmarrë nga këto klube të mëdha evropiane nuk i respekton këto parime. Ajo madje e kundërshton atë. Kjo është arsyeja pse unë jam fuqimisht kundër këtij projekti.

Deri në çfarë mase mund të ndërhyjnë institucionet dhe autoritetet evropiane në këtë çështje?

Ideja është të mbështesim të gjitha iniciativat e Ligave Kombëtare dhe autoriteteve për të shkuar në drejtimin e një sporti të hapur për të gjithë.

A mendoni se futbolli do ta humbte arritjen e tij popullore?

Në Evropë, ana pozitive e futbollit është se i përket popullit. Ishte mirë të shihje Leicester të fitonte Premier League (në 2016), të shihje një skuadër italiane si Sassuolo të shkonte nga Seria B në Serie A, ose të shihje, vetëm dje, Atalanta mundi Juventusin dhe t’i afrohej një kualifikim i ri në Champions League. Ky është futbolli.

Është gjithashtu një “amerikanizim” i një konkursi të identifikuar mirë me Evropën deri atëherë…

Po, ajo që paraqitet merr bazat e modelit amerikan, si në NFL ose NBA. Pa e kuptuar që nuk përfaqëson historinë tonë. Unë nuk dua të kritikoj modele që janë të ndryshme nga tonat, por ato janë të rrënjosura në traditën e tyre, në strukturat specifike ekonomike. Funksionon shumë mirë në Shtetet e Bashkuara, por nuk mund të zhvendoset këtu. Kjo Superligë do të kishte një vizion aristokratik dhe feudal, në të cilin merita nuk do të thoshte asgjë, ku të gjithë ata që punojnë shumë dhe në hije mund të kërkojnë vetëm mirësinë e elitës. Nuk është në përputhje me kulturën tonë sportive. ”

Continue Reading

Intervista

Instagrami kërkon falje që promovoi humbjen e peshës te përdoruesit që kanë çrregullim të ngrënies

Published

on

Rrjeti social Instagram ka kërkuar falje për “gabimin” në të cilin promovonte përmbajtje të humbjes së peshës te përdoruesit që kishin çrregullime në ngrënie.

Një tjetër alternativë e rrjetit social iu ofron përdoruesve sugjerime të kërkimit të termeve bazuar në interesat e tyre.

Por, disa njerëz me çrregullim në ngrënie kanë gjetur se ky aplikacion po i nxiste ata të kërkonin terme si “shtypës apetiti” në vend të termeve të  zakonshme, duke rritur rrezikun, shkruan The Guardian, përkthen Periskopi.

Facebook-u pranoi që përfshirja e të tilla termeve dëmtuese, që së pari u raportua në BBC, ishte shqyrtuar dhe se ishte larguar nga ata.

“Këto sugjerime, ashtu si rezultatet e kërkimit në vetvete, kufizohen në interesa të përgjithshme. Humbja e peshës nuk duhej të përfshihej mes tyre dhe ne kemi marrë masa që të parandalojmë këto terme së paraqituri. Kërkojmë falje për çdo konfuzion që kemi shkaktuar.” – ka shkruar rrjeti social.

Continue Reading

Trending