Connect with us

Lajme

Ymeri takon kryetarin e Bujanocit dhe Preshevës, thotë se shqiptarët atje janë harruar nga Prishtina e Tirana

Nëpërmjet një publikimi në llogarinë e tij në Facebook, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka njoftuar për një vizitë të kryetarit të Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi dhe nënkryetarit të Komunës së Preshevës, Xhelal Mehmeti në zyrat e Lëvizjes Vetëvendosje.

Published

on

Ymeri ka thënë se së bashku me dy kryetarët shqiptarë ka diskutuar për gjendjen e shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc e Preshevë, të cilëve, sipas tij, përveçse të diskriminuar nga Serbia, ata po shpërfillen edhe nga Prishtina dhe Tirana.

“Bashkë diskutuam për gjendjen e shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc e Preshevë, të cilëve, të përndjekur e të diskriminuar nga Serbia, e të shpërfillur nga Prishtina e Tirana, për çdo herë e më shumë po u shkelen të drejtat, po u përkeqësohet e vështirësohet jeta. Shqiptarët që jetojnë historikisht në këto 3 komuna janë një ndër bashkësitë më të diskriminuara e më të rrezikuara të Evropës. Ky rrezik dhe diskriminim vjen nga Serbia e cila pretendon të jetë pjesë e Bashkimit Evropian, ndërkohë që aplikon praktika represive karshi shqiptarëve”, thuhet në njoftimin e tij.

Sipas Ymerit, institucionet publike të shqiptarëve në Tiranë e Prishtinë duhet urgjentisht ta ngenë zërin dhe ta luftojnë këtë diskriminim e përndjekje ndaj shqiptarëve.

“Është e papranueshme që Serbia të mos kushtëzohet deri sa ajo të mos e ndryshojë politikën e saj shtypëse karshi shqiptarëve, e hegjemoniste karshi shteteve të rajonit. Bashkëpunimi, afrimi e miqësimi me Vuçiqin nuk është i ndarë prej të kaluarës së tij kriminale e së tashmes së tij shtypëse. Në rrethanat aktuale, kur heshtet karshi qeverisjes së Vuçiqit, bashkëpunimi me të rrezikon të shndërrohet në legjitimim të shtypjes. Politika e Tiranës dhe e Prishtinës, e bashkërenduar, duhet ta ketë në fokus mirëqenien, barazinë, e të drejtat e shqiptarëve të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit. Ajo duhet t’u shërbejë shqiptarëve dhe të garantojë se ata nuk do të jenë viktima të përndjekjes e shpërnguljes”, thuhet në fund. /Periskopi/

2

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending