Connect with us

Sporti

Ylli i Galatsaray, për 36 minuta shënoi hat-trick

Ish sulmuesi i Arsenalit, Lukas Podolski ka shënuar hat-trick kundër skuadrës së ligës së tretë, Dersimpor në ndeshjen e kupës së ligës.

Published

on

Podolski njihet si një lojtar i kupav të ligave, pasi që ka fituar DFB-Pokal me Bayern Munich në 2008, FA Cup me Arsenalin në 2014 dhe tani me Galatasaray ka fituar dy herë Turkish Cup në vitin 2015 dhe 2016.

31-vjeçari dëshmoi se ende e ka instiktin për të shënuar gola duke kompletuar hat-trickun për 36 minuta, të parën e shënoi në minutën e 24’. Ndeshja ka përfunduar me rezultat 5-1, duke treguar karakter të vertetë skuadra Galatasaray.

Ky ishte hat-tricku i parë pas më shumë se 11 vitesh për klubin dhe kombëtaren gjermane. Edhe pse të shënosh tre gola për 36 minuta është mahnitëse, por është shumë larg nga rekordi i James Hayter i cili shënoi hat-trick mbrenda 140 sekondav për Wrexham në vitin 2014. /Periskopi.comlukas podolski