Connect with us

Sporti

Xërxa – Kika, ndeshja që nuk ka përfunduar tash e 173 ditë

Published

on

Ndeshja e Ligës së Dytë të Kosovës në futboll, ndërmjet Xërxes dhe Kikës, ende nuk e ka gjetur fundin, ani pse janë bërë gati gjashtë muaj, që kur nisi

Në fakt, përballja e 16 tetorit, ishte ndërprerë në minutën e 29-të për shkak të të reshurave të shiut, për të vazhduar pas tre ditëve aty ku kishte mbetur, me vendim të Komisionit të Garave, dhe në fund, fitore kishte shënuar Xërxa 2:1 në një ndeshje të tensionuar.

Në po të njëjtën ditë, Kika kishte parashtruar ankesë në Komisionin e Shkallës së Dytë, komision që ishte i obliguar që brenda 8 ditëve, të merrte vendim.

Por, një gjë e tillë nuk ka ndodhur dhe vendimi për përsëritjen e ndeshjes nga minuta e parë, ka ardhur pas një muaji e gjashtë ditëve, duke u shkelur kështu neni 73 i Rregullores së Garave.

Vendimin e këtij komisioni, pavarësisht shkeljeve, e kishte përkrahur edhe Komiteti Ekzekutiv i FFK-së, në mbledhjen e mbajtur në Shkodër me 23 mars 2017.

Me shkeljet e Rregullores së Garave, nuk pajtohet kryetari i klubit të Xërxës, Burim Krasniqi, i cili ka bërë kërkesë në Komitetin Ekzekutiv të FFK-së, për mbrojtjen e ligjshmërisë.

Në një prononcim për Sportin në KTV, Krasniqi, tregon në detaje se çka po kërkojnë nga FFK-ja.

Ai thotë se nuk kanë asgjë kundër Kikës, por dëshirojnë që rregulloret të mos shkelen, madje thotë se janë dëmtuar edhe financiarisht, pasi është dashur t’i paguajnë dy herë zyrtarët e ndeshjeve.

Krasniqi, ka thënë në fund se nëse nuk respektohen aktet normative, atëherë do të bëjnë ankesë edhe në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv.

Kohavisioni ka provuar tw marrw njw prononcim rreth rastit edhe në Federatën e futbollit të Kosovës, por kryetari i Komisionit të Garave për Ligën e Dytë, Ismajl Ajeti, nuk ka pranuar flasë para kamerës, me arsyen se nuk ka të drejtë.

Por, ai është i bindur se ndeshja do të përsëritet nga minuta e parë brenda dy javësh.

Duhet theksuar se janë bërë 173 ditë, që kur kishte nisur përballja ndërmjet dy ekipeve të Ligës së Dytë dhe 3 pikë ende nuk dihet se kujt do t’i takojnë.

Ndryshe, Xërxa dhe Kika, bëjnë pjesë në Grupin B të Ligës së Dytë të Kosovës në futboll.

Pas 17 xhirove të luajtura, Kika renditet në vendin e pestë me 37 pikë, kurse Xërxa është e gjashta me 8 pikë më pak.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Sporti

sport 3

Published

on

By

Continue Reading

Sporti

sport 2

Published

on

By

Continue Reading

Trending