Connect with us

Lajme

Vuk Jeremiq rrezikon deri në 15 vjet burgim

Përfaqësuesit e rrjetit mediatik “Antidot” i kanë dorëzuar Prokurorisë së Lartë në Beograd një kallëzim penal kundër Vuk Jeremiqit, për shkak se ai ka nënshkruar një kontratë për të ndërtuar ambasadën serbe në Abuja, Nigeri, e cila shtetit të Serbisë i ka shkaktuar një dëm për më shumë se gjashtë milionë euro.

Published

on

Siç shkruajnë mediat serbe, përcjell Telegrafi, përveç Jeremiqit, kallëzime penale janë ngritur edhe për drejtorët e “Energoprojet Holding” Vladimir Milovanoviç dhe drejtorin e ndërtimit të “Energoprojekt”, Dejan Joviçeviç.

“Antidot” e ka akuzuar atë për një vepër penale të shpërdorimit të detyrës zyrtare, që sipas përfaqësuesit ligjor të rrjetit parasheh dënim deri në 15 vjet burg.

Kallëzimi penal e ngarkon Jeremiqin, se si ministër i Punëve të Jashtme, më 30 maj 2012, ka bërë kontratë me drejtorët e “Energoprojekt” për bartjen e të drejtave mbi pasuritë e patundshme me kompensim me qëllim të ndërtimit, dhe në këtë mënyrë me uljen e vlerës, i kanë shkaktuar dëm shtetit të Serbisë në vlerë prej 5,872,990 milionë dollarë dhe 571,305 euro.

Antidot ka publikuar një hulumtim kohët e fundit me titull “Dosja Jeremiq”, në të cilën bëhet një numër i pohimeve kur ai ishte ministër i Jashtëm.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending