Connect with us

Lajme

Vuçiq u kundërpërgjigjet kërcënimeve për luftë të Daut Haradinajt

Published

on

Kryeministri dhe presidenti i zgjedhur i Serbisë Aleksandër Vuqic, ka thënë deklarimet e zyrtarëve të Kosovës për luftë nëse Ramush Haradinaj ekstradohet në Serbi, i ka quajtur të ekzagjeruar.

Kryeministri serb, këtë e ka thënë duke iu referuar deklarimeve të deputetit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, i cili ka kërcënuar edhe me luftë nëse i vëllai i tij, Ramushi, ekstradohet nga Franca për në Serbi. Madje, ai thotë se nëse ndërkombëtarët duan një Kosovë pa komunitetin serb, atëherë le ta ekstradojnë atë.

“Munden me na fut në luftë, asgjë tjetër. Unë nuk e di për të tjerët, por unë e di për vete se në rast se gabojnë dhe bëjnë kësi veprime, atëherë të bëhen gati për tema më serioze. Nëse e duan Kosovën etnikisht pa serbë, atëherë le të bëjnë hajgare”, ka thënë ai.

Ndërkaq Vuqiç, ka thënë se është e rëndësishme që tensionet të largohen dhe të mos provokohet situata më tej.

“Nuk është lehtë të dëbohen serbet nga shtëpitë e tyre, ata as nuk mund të tremben apo fiksohen nga deklarime të tilla. Është e rëndësishme që të kihet kujdes dhe të shmanget ndonjë incident”, ka thënë Vuqiç.

Sipas mediave serbe ai ka sugjeruar që pala kosovare ti kthehet bisedimeve në Bruksel dhe në këtë mënyre të vazhdohen çështjet e mbetura pezull.

“Nuk mundet që një urdhërarrest, një hetim dhe një akuzë për krimet më të rënda të jetë arsye e mjaftueshme që të kërcënohet mbijetesa e një populli të tërë. Kjo është e papranueshme dhe këtë shteti i Serbisë, dhe askush tjetër në botë, nuk mund ta pranojë”, ka thënë Vuçiq.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending