Connect with us

Lajme

Vuçiq në shtator e fillon dialogun shtetëror për Kosovën

Published

on

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të nis në shtator të ashtuquajturin dialog shtetëror për Kosovën, gjë që e kishte paralajmëruar në fillim të mandatit të tij president, shkruan “Novosti”.

Sipas kësaj gazete, Vuçiq në konsultime do t’i ftojë të gjitha partitë parlamentare, përfaqësuesit e Kishës Ortodokse, organizatat e shoqërisë civile, Akademinë serbe të Shkencave dhe Arteve dhe të tjerë.

Siç shkruan gazeta, qëllimi i këtij dialogu është të gjendet zgjidhje unike, e përbashkët, për “problemin e Kosovës”, transmeton lajmi.net.

“Novosti” shkruan se qëllimi i kësaj “tavolinë të rrumbullakët” nacionale është që Serbia të del sa me homogjene me strategjinë e saj lidhur me “nyjën e ngrirë të Kosovës”.

Kjo konkretisht do të thotë se në një shqyrtim të gjerë, argumentim të gjerë për popullin do të merret parasysh gjendja faktike në Kosovë, shkruan gazeta.

Vuçiq pikërisht arritjen e konsensusit të brendshëm për Kosovën dhe Kushtetutën e re e ka vendosur si qëllim kryesor të mandatit të tij si president.

Ai dje ka thënë se nuk do të lejoj që “problemi i Kosovës” t’u lihet gjeneratave të ardhshme.

Sipas tij, gjetja e zgjidhjes është opsion më i mirë sesa konflikti i ngrirë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending