Connect with us

Lajme

Vuçiq: Konflikti shqiptaro-serb nuk zgjidhet me vendime burokratike, por me transformim mentaliteti

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq thotë se më i nervozuar është vetë Perëndimi me dialogun ndërmjet Prishtinës e Beogradit se sa vet shqiptarët dhe serbët.

Published

on

Dhe thotë se nuk e di arsyen për këtë, raporton B92.

“Dhe nuk e di përse, sepse duhet të flasim me njëri-tjetrin dhe të zgjidhim problemet, gjë të cilën po e bëjmë”, ka theksuar ai, transmeton Periskopi.

Vuçiq ka thënë se nuk e kupton pse dikush dëshiron t’i përshpejtojë proceset.

“Nuk e kuptoj pse dikush nxitohet kaq shume dhe pse dëshiron t’i përshpejtojë proceset”, ka thënë kryeministri serb.

Duke folur për zgjidhjen e problemit të Kosovës në kontekst të integrimit të Serbisë në Bashkimin Evropian, Vuçiq ka theksuar se hapja e kapitujve për anëtarësim të Serbisë në BE dhe liberalizimi i vizave për Kosovën nuk janë zgjidhje e duhur për momentin, pasi, sipas tij, prodhojnë një atmosferë edhe më të rëndë në Prishtinë dhe në Beograd.

Sipas tij, konflikti mes serbëve e shqiptarëve ka histori disa-vjeçare dhe nuk mund të zgjidhet përmes me metodave burokratike, por me transformim të mentalitetit.

“Kjo nuk do të thotë se ne do ta njohim Kosovën, por mentaliteti yne duhet të ndryshojë, po ashtu edhe mentaliteti i shqiptarëve të Kosovës – por ky është një proces, jo një vendim që duhet të merret nga burokratët”, ka theksuar kryeministri Vuçiq. /Periskopi/

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending