Connect with us

Lajme

Vuçiq: Jostbilitieti në rajon është frika ime e vetme

Published

on

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, tha sot se ai nuk ka frikë për të ardhmen e Serbisë në fushën ekonomike, mirëpo të vetmen frikë ai e ka jostabilitetin në Ballkan.

“Nuk janë i frikësuar për të ardhmen ekomomike të Serbisë. Jostbilitieti në rajon është frika ime e vetme”, tha Vuçiq për agjencinë e lajmeve AFP.

Ai përsëriti se Serbia kundërshton që Kosova të bashkohet në OKB, por tha se Beogradi dhe Prishtina kohën e fundit po tregojnë “besim të ndërsjellë”, transmeton lajmi.net.

“Nuk konsideroj se marrëdhëniet mes Beogradit dhe Prishtinës, janë problemi më i madh në Ballkan”, ka thënë Vuçiq, ndërsa ka shprehur shqetësim në lidhje me tensionet në marrëdhëniet mes serbëve dhe boshnjakëve gjithashtu, edhe mes dy popujve duke përfshirë serbet edhe kroatët.

“Në Serbi ka 250.000 boshnjakë, në Bosnjë një milion serbë. Ëndrra ime është bashkimi doganor për të gjitha vendet e Ballkanit”, tha Vuçiq, duke shtuat se bashkimi “nuk do të kishte emrin Jugosllavi”.

Po ashtu, Vuçiq përsëriti angazhimin e tij në procesin e pranimit të Serbisë në BE, duke thënë se qeveria e tij beson se kjo është “mënyra më e mirë për vendin”, ndonëse shumica e serbëve mendojnë se bashkimi me BE kërcënon interesat kombëtare serbe.

Por, ndonëse është e vendosur për t’iu bashkuar BE’së, Vuçiq ka thënë se Serbia dëshiron t’i mbajë marrëdhëniet e mira me Rusinë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending