Connect with us

Lajme

Vuçiq: Ballkani i lodhur nga konfliktet dhe tensionet e tejzgjatura

Published

on

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se i tërë rajoni i Ballkanit Perëndimor është i lodhur nga konfliktet dhe tensionet e tejzgjatura. Ai i ka ftuar liderët e rajonit që të punojnë në vendosjen e marrëdhënieve të rregullta dhe të bazuara në mirëkuptim.

Vuçiq gjatë ligjëratës në fakultetin e shkencave politike “Sciences Po” në Paris ka theksuar se shtetet në rajon duhet të gjejnë faktor të brendshëm dhe arsye për vendosjen e paqes ndërmjet veti.

“BE-ja më nuk është faktori i vetëm koheziv i cili mund ta bashkojë Ballkanin, por këtë duhet ta bëjnë vetë shtetet”, ka thënë kryeministri serb, transmeton lajmi.net.

“Po, ne jemi në rrugën tonë evropiane, por duhet të kujdesemi për vetën tonë. Nëse këtë e kuptojmë, do të kemi ardhmëri të ndritshme”, ka thënë ai.

Ai ka theksuar se njerëzit në Ballkanin Perëndimor “janë pak të lodhur nga proceset e gjata të tranzicionit, kështu që nevojiten fuqi të reja për stabilitet të rajonit.

“Për këtë kemi shpenzuar shumë kohë dhe mund që të vendosim rend dhe të arrijmë marrëdhënie të mira. Diku ia kemi arritur, diku jo. Ende ka konflikte të fshehura”, ka potencuar ai.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending