Connect with us

Lajme

Vuajtjet e burrave në Shqipëri

Published

on

Një studim serioz ka gjetur se burrat në Shqipëri vuajnë jo vetëm sa gratë, por edhe nga të njëjtat sindroma.

“Duke qenë se papunësia është në nivele shumë të larta, edhe niveli i stresit është shumë i lartë. Dhe kur niveli i stresit është shumë i lartë është vërtetuar shkencërisht se mënyrat për ta ulur janë alkooli, abuzimi, demoralizimi dhe burrat shqiptarë janë në këtë fazë”, deklaron Alfred Matoshi, menaxher i projektit “Sfidat dhe perspektivat e burrave në shoqërinë shqiptare.

Ndërkohë që për të sheshuar problematikat në familje energjitë dhe fondet janë përqëndruar më shumë tek gratë dhe te fëmijët, askush nuk është kujtuar për vuajtjet e burrave.

Ndërsa i imagjinojmë me mustaqe, të fortë dhe dominantë, meshkujt shqiptarë vuajnë edhe ata nga plagë sociale, si trafikimi, alkoolizmi apo bixhozi. Këto rezultate u nxorrën në pah nga një studim me 1.086 të intervistuar në zona të ndryshme të Shqipërisë.

“Të lënë pas mijëra vite trashëgimi të familjes patriarkale, ku burri është shtylla e familjes dhe duhet të njihet si i tillë”, sugjeron Matoshi.

Përfundimet e këtij studimi përqëndrohen në përmirësimin e nivelit të arsimimit, pasi të rinjtë meshkuj po zgjedhin në masë dërrmuese studimet universitare në vend të atyre profesionale. Po ashtu, të intervistuarit kanë pohuar se e ndiejnë shumë pak rolin e qeverisë.

Por një befasi e këtij studimi është që meshkujt në fshatra shfaqin pikë më të larta në barazinë gjinore se sa ata në qytete. Dhe ndoshta së paku në betejën për barazi gjinore, femrat nuk duhet të mërziten që ajo duhet të fillojë nga burrat.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending