Connect with us

Lajme

“Vrasësi i padukshëm” – sekreti më i madh ushtarak i amerikanëve

Published

on

Konfidencialiteti është jetik për ekzekutimin e suksesshëm të sulmeve ajrore me aeroplanë të padukshëm në territorin e armikut dhe radarëve të tyre, por disa kongresmenë amerikanë nuk mendojnë kështu.

Ata mendojnë se duhet të zbulohen informacionet mbi paratë e taksapaguesve që janë shpenzuar në një fuqi të re ushtarake, bombarduesin ajror amerikan B-21.

Forcat Ajrore të SHBA-ve ka thënë se nuk ka ndërmend të publikojë specifikat me kostot e aeroplanit, që konsiderohet si “shtylla kurrizore” e së ardhmes ushtarake amerikane, në rrafshin e sulmeve dhe kërcënimeve ushtarake të fshehta.

Ata kanë dhënë disa informacione por jo të detajuara. Sipas vlerësimit të Sekretarisë së Mbrojtjes kostoja e aeroplanit do të jetë afërsisht 560 milionë dollarë.

Forcat Ajrore të SHBA-ve kanë plan që ta testojnë aeroplanin në mes të viteve 2020 dhe shpreson se ai do të zëvendësojë bombarduesin B-1, i cili duhet të tërhiqet nga përdorimi në 2040.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending