Connect with us

Zoya

Viti kur keni lindur zbulon një sekret të madh për ju

Published

on

Shifra e fundit e vitit që keni lindur, është ajo që fsheh informacionin dhe luan rol të rëndësishëm në jetën tuaj. Secili numër i përket një elementi specifik: Metali, Zjarri, Toka, Druri dhe Uji që mund të japin informacione mbi karakterin e një personi, mënyrën se si ai punon apo zakonet e tij. Për shembull […]

Shifra e fundit e vitit që keni lindur, është ajo që fsheh informacionin dhe luan rol të rëndësishëm në jetën tuaj. Secili numër i përket një elementi specifik: Metali, Zjarri, Toka, Druri dhe Uji që mund të japin informacione mbi karakterin e një personi, mënyrën se si ai punon apo zakonet e tij. Për shembull nëse keni lindur në 1987, referojuni numrit 7 që i përket elementit të Zjarrit.

Metal (0-1)

Nëse keni lindur në një vit shifra e fundit e të cilit është 0 ose 1, ju i përkisni Metalit. Njerëzit metalikë njihen për forcën e karakterit dhe qëndresën e tyre. Ata janë të pavarur, të kujdesshëm dhe duan të jetojnë në një mjedis me harmoni dhe dashuri. E dinë saktësisht se çfarë duan dhe do të bëjnë gjithçka për të arritur qëllimet e tyre. Disavantazhet e tyre janë dëshira për pushtet, për luks dhe për para. Ata tregohen shumë të ashpër dhe të rreptë me ata që bëjnë gabime.

Uji (2-3)

Nëse keni lindur në një vit shifra e fundit e të cilit është 2 ose 3, ju i përkisni elementit të Neronit. Njerëzit e Neronit janë të mirë dhe mjaft simpatikë. Kanë shumë imagjinatë dhe kreativitet, gjë që i bën shumë të suksesshëm, veçanërisht në lidhje me artin. Kanë një intuitë të zhvilluar dhe i kushtojnë një vëmendje të madhe detajeve.

Dru (4-5)

Nëse keni lindur në një vit shifra e fundit e të cilit është 4 ose 5, ju i përkisni Drurit. Njerëzit e Drurit janë shumë të sigurt dhe punojnë shumë. Ata duan të përjetojnë gjëra të reja, të ëndërrojnë dhe të eksplorojnë botën përreth tyre për të zbuluar vendet dhe sekretet e tyre të çuditshme. Nuk sillen kurrë në mënyrë egoiste me të tjerët.

Zjarri (6-7)

Nëse keni lindur në një vit shifra e fundit e të cilit është 6 ose 7, ju i përkisni Zjarrit. Këta njerëz nuk qëndrojnë kurrë në një vend, dhe ëndërrojnë të udhëtojnë nëpër botë për të përjetuar kultura të reja. Njihen si entuziastë, tërheqës, të zgjuar dhe spontanë.

Toka (8-9)

Nëse keni lindur në një vit shifra e fundit e të cilit është 8 ose 9, ju i përkisni Tokës. Këta njerëz janë të vërtetë dhe ambiciozë. E duan disiplinën, rregullin, organizimin dhe veprojnë gjithë sipas orarit të tyre. “E panjohura” është frika e tyre më e madhe.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zoya

Qumështi i bajameve: Përfitimet, rreziqet dhe si ta përgatisni në shtëpi

Published

on

Çfarë është qumështi i bajameve?

Qumështi i bajameve bëhet nga bajame të bluara dhe ujë, por mund të përfshijë përbërës të tjerë në varësi të llojit. Gjatë përpunimit, bajamet dhe uji përzihen dhe më pas kullohen.

Në shumicën e qumështit komercial të bajameve, përbërësit trashës, konservuesit dhe aromatizuesit zakonisht shtohen për të përmirësuar aromën, strukturën dhe afatin e ruajtjes.

Qumështi i bajameve është i përshtatshëm për veganët si edhe njerëzit alergjikë ndaj tij ose me intolerancë ndaj laktozës.

Përbërja

Qumështi i bajameve është i pasur me vitaminë E, një antioksidant që lufton sëmundjet. Gjatë përpunimit, zakonisht pasurohet me kalcium dhe vitaminë D. Megjithatë, nuk është një burim i mirë i proteinave.

Përfitimet shëndetësore të qumështit të bajames

– I pasur me vitaminë E: Vitamina E është një vitaminë e rëndësishme për mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi i radikalëve të lirë. Ajo ndihmon shëndetin e syve dhe të lëkurës dhe mund të luajë një rol në mbrojtjen nga sëmundjet, si sëmundja e zemrës.

– Përmban pak sheqer: Nëse po përpiqeni të kufizoni marrjen e sheqerit, qumështi i bajames pa ëmbëlsues është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

Qumështi i bajameve: Përfitimet, rreziqet dhe si ta përgatisni

Rreziqe të mundshme

– Mungesë proteinash: Proteina është thelbësore për shumë funksione trupore, përfshirë rritjen e muskujve, strukturën e lëkurës dhe kockave dhe prodhimin e enzimave dhe hormoneve. Nëse preferoni qumështin e bajameve, sigurohuni që të konsumoni fasulet, thjerrëzat, arrat, farat etj. Nëse nuk shmangni produktet shtazore, vezët, peshku dhe mishi i pulës janë burime të mira të proteinave.

– I papërshtatshëm për foshnjat: Fëmijët më të vegjël se 1 vjeç nuk duhet të pinë qumësht lope ose me bazë bimore, pasi këto mund të parandalojnë thithjen e hekurit.

– Mund të përmbajë përbërës të shtuar: Kontrolloni listën e përbërësve. Zgjidhni qumështin e bajameve pa ëmbëlsues dhe pa aromë.

Qumështi i bajameve: Përfitimet, rreziqet dhe si ta përgatisni

Si ta bëni vetë qumështin e bajameve

Përbërësit:

– 2 gota bajame të njomura
– 4 gota ujë
– 1 lugë çaji ekstrakt vanilje (opsionale)

Vendosni bajamet në ujë brenda natës dhe kullojini para se t’i përdorni. Shtoni bajamet, ujin dhe vaniljen në një blender. Sigurohuni që bajamet të jenë bluar mirë (1-2 minuta). Më pas, kullojeni përzierjen me napë. Lëngun ruajeni në frigorifer për 4-5 ditë.

Continue Reading

Zoya

Frymëmarrja e mirë – thelbësore për shëndetin

Published

on

Nuk ka rëndësi se çfarë hani, sa stërvitje bëni, sa i dobët apo i ri jeni: asgjë nga këto nuk ka rëndësi, nëse nuk merrni frymë siç duhet, ky është mesazhi kryesor që vjen nga libri “Arti i Frymëmarrjes” i gazetarit shkencor dhe shkrimtarit James Nestor.

“Do të dukej pothuajse e pa rëndësishme, megjithatë, si specie, njerëzit kanë humbur aftësinë për të marrë frymë siç duhet, duke rrezikuar kështu shëndetin”, shkruan Nestor.

“Një nga arsyet kryesore? Njerëzit marrin frymë gjithnjë e më shumë me gojë, sesa me hundë, duke humbur 40 për qind lagështi, duke mos përdorur oksigjen në mënyrën më të mirë të mundshme dhe duke prishur funksionimin e zonave të caktuara të trurit të shoqëruara me vendimmarrje dhe logjikë”, shton ai, shkruan KP.

Sipas Nestor, edhe me maskë, për shkak të pandemisë, ne duhet të kujtohemi të frymëmarrim me hundë, pa pasur frikë se vënia e saj ul ngopjen me oksigjen.

Midis shkencës, trillimit dhe anekdotave dhe duke u mbështetur te ekspertët e mushkërive për të provuar shkencërisht besimet më të përhapura në frymëmarrje, autori zbulon, gjithashtu, se sëmundje të tilla si astma, ankthi, çrregullimi i mungesës së vëmendjes, psoriaza, mund të lehtësohen duke ndryshuar mënyrën e frymëmarrjes.

Continue Reading

Zoya

Vitamina që stimulon kujtesën, inteligjencën dhe krijimtarinë, tek fëmijët dhe të rriturit

Published

on

A keni menduar ndonjëherë që ekziston një vitaminë që mund të stimulojë IQ dhe të menduarit krijues? Epo, ekziston një vitaminë që stimulon kujtesën, inteligjencën dhe krijimtarinë si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët.

Vitamina që stimulon kujtesën, inteligjencën dhe kreativitetin dhe është e mirë për sytë

Kjo është luteina, një vitaminë e përdorur për trajtimin e degjenerimit makular, e aftë të zvogëlojë inflamacionin sistemik dhe të stimulojë funksionimin e duhur të trurit. Në fakt, truri kërkon luteinë për zhvillimin e duhur. Sidoqoftë, disa njerëz e kanë të vështirë të përthithin luteinën, veçanërisht nëse janë mbipeshë.

Studime të shumta me fëmijë, njerëz të moshës së mesme dhe të moshuar kanë treguar rëndësinë e luteinës në shëndetin e trurit. Nivelet më të larta të luteinës dhe zeaksantinës janë shoqëruar me përmirësim të njohjes, kujtesës dhe krijimtarisë tek të rriturit. Ndërsa studimet e kryera tek fëmijët kanë zbuluar se 60% e karotenoideve në trurin e një fëmije përbëhen nga luteina. Për këtë arsye marrja ditore e 6 mg lutein dhe zeaxanthin mund të sigurojë përfitime të konsiderueshme shëndetësore.

Ku merret luteina?

Këtë vitaminë është e mundur të merrni nga një dietë që përfshin një larmi të madhe të produkteve të freskëta. Luteina gjendet në përqendrime të larta në lakër jeshile, spinaq, dardhë dhe luleradhiqe. Gjithashtu është e mundur që kjo vitaminë të merret në formë suplementi.

Continue Reading

Trending