Connect with us

Uncategorized

Vetëvendosje do votojë kundër buxhetit të vitit 2017

Planifikimi i buxhetit për vitin 2017 ka filluar të shkaktoj përçarjet mes koalicionit qeverisë PDK-LDK.

Published

on

E përderisa në shqyrtimin e parë e kanë kaluar Komisioni për Buxhet i Kuvendi të Kosovës, opozita e votoi kundër.

Subjekti më i madh opozitar, Vetëvendosje e votoi kundër edhe në Komsioni e njëlloj thonë se do bëjnë edhe kur tëe votohet në Kuvend, raporton periskopi.

Shqipe Pantina nga ky subjekt për thotë se natyrisht që edhe në seancë do e kundërshtojnë.

“Edhe në seancë LVV do votojë kundër pasi ky buxhet nuk garanton zhvillim ekonomik e as punësim e mirëqenie për qytetarët. Ky buxhet është më shumë buxhet elektoral dhe kjo ilustrohet më së miri tek investimet kapitale në fushën e infrastrukturës; janë me dhjetëra projekte për te cilat janë ndarë nga 50 000 euro për vitin 2017, përderisa shuma totale e buxhetit shkon prej 250 000 deri në 950 000. Pra kjo qeveri tenton vetëm të fillojë sa më shumë rrugë, por që përfundimi i tyre pritet të bëhet tek në vitin 2019”, thotë ajo për Periskopi

Pantina shpjegon se buxheti aktualisht parasheh zhytjen në borxh edhe të qeverisë se ardhshme, e cila mund të mos e këtë prioritet asfaltin, por ta as arsimin, shëndetësinë apo prioritete tjera.

“Poashtu, duhet ta dimë që shifra nuk është objektiv dhe qëllim në vete. Qëllim duhet të jetë zhvillimi ose zvogëlimi i varfërisë. Shifra e lartë, nuk e garanton zhvillimin ekonomik nëse nuk e ka si qëllim që të përdoret si destinim për zhvillim ekonomik ta zëmë”, thotë ajo. / Periskopi

Uncategorized

Ahmeti thotë se rruga me kallderm nuk u mbulua me asfalt

Published

on

Një fotografi që po qarkullon në rrjetet sociale ku shihet se si rruga “Emin Duraku”, në Prishtinë është mbuluar kalldermi më asfalt, del të jetë e pavertetë.

Kështu ka bërë të ditur kryetari i komunës, Shpend Ahmeti, i cili tha se nuk janë mbuluar kalldermat në pjesën e qytetit të vjetër të Prishtinës.

“Nuk jane mbulu kalldermat jo.”, ka shkruar Ahmeti mbi fotografinë e rrugës me kallderm./Periskopi/

 

Continue Reading

Uncategorized

Lojtarët e Leeds me një mesazh para ndeshjes me Liverpoolin: Futbolli është për tifozët

Published

on

Tema kryesore që nga dita e djeshme mbetet Superliga Evropiane.

Superliga Evropiane u formua dje nga 12 gjigantë evropianë, por UEFA dhe FIFA mbesin kundër dhe janë duke provuar që klubet që marrin pjesë në Superligë të përjashtohen nga të gjitha kompeticionet, përcjellë lajmi.net.

Shumë lojtarë dhe trajnerë gjithashtu janë kundër formimit të kësaj lige, ngase lojtarëve nuk do iu lejohet të përfaqësojnë shtetet e tyre.

Sidoqoftë, klubi anglez Leeds United gjithashtu ka dërguar mesazh para ndeshjes me Liverpoolin.

Lojtarët kanë dal në fushë për të bërë nxehje, derisa në fanellat e tyre shkruan: “Futbolli është për tifozët”.

Vendimi përfundimtar lidhur me Superligën Evropiane do mësohet këto ditë.

Continue Reading

Uncategorized

Procesi mësimor nga nesër vazhdon në objekte, Nagavci kërkon respektimin e rekomandimeve

Published

on

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka thënë se Qeveria e Kosovës ka vendosur që prej nesër, në të gjitha institucionet publike dhe private, procesi arsimor në të gjitha nivelet e arsimit, vazhdon sipas udhëzuesit të përgjithshëm të MASHTI-t për organizimin e mësimit në kushtet e pandemisë Covid-19.

Nagavci ka shkruar në Facebook se konviktet do të lejohen të punojnë sipas rregullit, një dhomë një student.

“Në bazë të këtij vendimi, të gjitha institucioneve publike dhe private në të gjitha nivelet e arsimit, iu ndalohet organizimi i aktiviteteve jashtë mësimore, siç janë ekskursionet, shëtitjet grupore, ahengjet e ndryshme të stafit mësimor apo të nxënësve e studentëve. Ju bëj thirrje për respektim të masave në mënyrë që ta ruajmë shëndetin tonë dhe të tjerëve. Ju lutem mbajeni distancën, dezinfektoni duart dhe vendoseni maskën sipas rekomandimeve. Shëndet e suksese të gjithëve”, ka shkruar ajo.

Continue Reading

Trending