Connect with us

Lajme

Vetëvendosje i kundërpërgjigjet MASHT-it

Pas reagimit të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, në lidhje me protestën e nxënsve të Prishtinës, i menjëhershëm ka qenë kundërpërgjigja e Lëvizjes Vetëvendosje.

Published

on

Vetëvendosje përmes një komunikate për medie ka thënë se prentendimi se Lëvizja Vetëvendosje që ka paralajmëruar protestë të nxënësve të Prishtinës është i pavërtetë.

Ky është reagimi i Vetëvendosjes:

Ministria e Arsimit ka lëshuar një komunikatë për Lëvizjen VETËVENDOSJE!  plot me pasaktësi. Prentendimi se Lëvizja VETËVENDOSJE! ka paralajmëruar  protestë të nxënësve të Prishtinës është i pavërtetë. Lëvizja  VETËVENDOSJE! nuk është organizatore e kësaj proteste dhe rrjedhimisht  nuk ka bërë kurrfarë paralajmërimi për të. Aktivistët e Lëvizjes  VETËVENDOSJE! sigurisht që mund të marrin pjesë në protestat me të cilat pajtohen dhe kjo është një prej tyre. Kërkesa për drejtësi për Astritin  është kërkesë e të gjithë qytetarëve, e jo vetëm e VETËVENDOSJE!-s. Por  jo edhe e shtetit të kapur e as e kapësve të shtetit.

Ministria e Arsimit e cila e akuzon padrejtësisht VETËVENDOSJE!-n për  instrumentalizim të nxënësve, po e bën të njëjtën gjë vetë. Thirrja që  ata të mos dalin në protestë është përpjekje për instrumentalizim direkt  të tyre. Madje, Lëvizja VETËVENDOSJE! as nuk ka lëshuar ndonjë  komunikatë siç ka bërë ky institucion i dobët i qeverisë.

MASHT-i që nuk e ka thënë asnjë fjalë për vdekjen e studentit Astrit  Dehari që ka vdekur 13 ditë më parë në burg, konfirmoi në këtë rast se  është vegël e keqpërdorur nga Qeveria duke tejkaluar kompetencat e veta  kur u bën thirrje qytetarëve që të mos dalin në protestë. MAShT-i duhet  të merret me politikat e arsimit e jo me policimin e nxënësve e mësimdhënësve. Thirrja e tyre është  ofendim i rëndë që u bëhet qytetarëve duke i konsideruar ata si të manipulueshëm. Ky institucion në asnjë mënyrë nuk guxon t’u bëjë thirrje: nxënësve, mësimdhënësve, prindërve dhe drejtorëve të shkollave që të mos dalin në protesta. Ky është presion i hapur, shkelje elementare e të drejtave themelore dhe për më keq është pozicionim në anën e padrejtësisë. Këto janë shenja të shteteve autoritare.

Kjo komunikatë e MASHT-it nuk tregon asgjë tjetër, vetëm se kjo ministri është një instrument i drejtuar nga njerëz të paditur, pjesë të një Qeverie pa asnjë element të drejtësisë dhe që pas rastit të vdekjes së dhunshme të Astritit po tregohen edhe pa ndjeshmëri.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending