Connect with us

Lajme

Veteranët drenicakë, nuk mbështesin komandantët e dënuar

Pavarësisht që zona e Drenicës ka më shumë se 8 mijë veteranë lufte, numri i atyre që dolën në mbështetje të komandantëve të luftës nuk kalonte as 200.

Published

on

Sidoqoftë, me këngë patriotike dhe mbishkrime në mbrojtje të luftës, qytetarët e Drenasit kanë protestuar kundër konfirmimit të dënimit nga Gjykata e Apelit për pjesëtarët e grupit “Drenica 2”, raporton KTV.

Nexhat Demaku mori përkrahjen e ish-vartësve të tij të Kuvendit Komunal të Drenasit.

Xhemë Binaku, duke folur në emër të punëtorëve të Kuvendit Komunal, tha se ata u dënuan pa asnjë bazë ligjore dhe vendimi i Apelit ishte diskriminues.

Ndërsa Enver Hajdari, kryetar i veteranëve të Drenasit, ka thënë se “kjo është revolta jonë dhe ne nuk pranojmë të barazohemi me kriminelin”.

Ai, duke i cilësuar gjykimet rreth luftës të ndikuara nga Beogradi, ka paralajmëruar se do të mbrohen vlerat e luftës edhe me luftë nëse është nevoja.

Qytetarët e Drenasit kanë kërkuar që protestat të mos ndalen deri në hedhjen poshtë të të gjitha akuzave për luftëtarët e UÇK-së.

Javën që shkoi, Gjykata e Apelit ua ka konfirmuar dënimet 10 të akuzuarve në rastin “Drenica II”. Në këtë vendim, është dënuar edhe tashmë ish-kryetari i Drenasit, Nexhat Demaku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending