Connect with us

Lajme

Vetë EULEX-i po hetohet për keqpërdorime

Published

on

U bë shumë bujë për vazhdimin ose jo të mandatit të EULEX-it, por misioni evropian ka vetë probleme me ligjin, raporton KTV. Pagesa për gjyqtarin e Kushtetueses, Robert Carolan, është bërë shkas që misioni të hetohet nga Zyra Evropiane kundër mashtrimeve. KTV-ja ka mësuar nga burimet brenda EULEX-it se gjyqtari Carolan ka kërcënuar misionin se do të lërë punën si gjyqtar në Kushtetuese nëse nuk vazhdon të paguhet, ani pse shumicën e kohës qëndron në SHBA.

Ky burim, zyrtar i lartë në EULEX, i ka thënë televizionit se EULEX-i është pajtuar me kushtet e Carolan, sepse me ndryshimet e reja për misionin evropian, nëse gjyqtarët ndërkombëtarë në Kushtetuese largohen, atëherë ata zëvendësohen me vendorë.

Kështu, kontrata e tij dhe pagesa që EULEX-i i bën gjyqtarit amerikan është bërë subjekt i hetimit të Zyrës anti- mashtrim të BE-së, e cila heton keqpërdorimet me buxhetin brenda dhe jashtë institucioneve të Bashkimit Evropian.

Hetimi nuk është mohuar nga Zyra e BE-së anti-mashtrim që gjendet në Bruksel. EULEX-i ndërkaq nuk ka dashur të flasë për rastin me arsyetimin se “në parim nuk jep asnjë informatë në lidhje me stafin.

Gjykata Kushtetuese e Kosovës nuk është përgjigjur fare në pyetjet e KTV-së.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending