Connect with us

Lajme

Veseli shkon me tren në Drenas, tregon se do të investohen 208 milionë euro në hekurudha

Kreu i Kuvendit, Kadri Veseli, njëherësh lider i PDK-së, me tren sot ka shkuar në Drenas.

Published

on

Kreu i Kuvendit, Kadri Veseli, njëherësh lider i PDK-së, me tren sot ka shkuar në Drenas.
Veseli ka thënë se hekurudhat mundësojnë transport më të lirë për mallrat dhe për udhëtarët, duke rritur kështu efiçiencën e ekonomisë sonë.

“Pasi e kemi modernizuar sistemin e rrugëve, radhën e kanë hekurudhat”, ka thënë ai, transmeton Telegrafi.

Modernizimi i hekurudhave do të ketë një ndikim të madh pozitiv edhe në transportin rrugor, ka thënë Veseli, duke e shkarkuar komunikacionin rrugor dhe duke e kaluar një pjesë të transportit të mallrave dhe udhëtarëve nga rrotat në binarët e trenit.

“Vitin që vjen nis rehabilitimi i përgjithshëm i linjës hekurudhore Leshak-Hani i Elezit përmes fondeve të BERZH-it, Bankës Evropiane të Investimeve dhe Bankës Botërore. Një investim ky prej 160 milionë euro, i cili do të përmbyllet brenda tre viteve. Por, nëse i përfshijmë tërësisht investimet në hekurudha këto tre vite, atëherë ato kapin shifrën e rreth 208 milionë eurove”, ka thënë Veseli.

Ai ka treguar që së shpejti modernizimi do të shtrihet edhe në linjën lindore, që shkon drejt Podujevës dhe në krahun perëndimor drejt Pejës dhe Prizrenit.

“Rajoni i Drenasit dhe Drenicës do të përfitojnë drejtpërdrejtë nga rehabilitimi gjeneral i hekurudhës Fushë Kosovë-Klinë-Pejë, si dhe nga modernizimi në drejtim të Prizrenit”, ka thënë Veseli.

Jetësimi i projektit të linjës hekurudhore Kërçovë-Strugë që po ndodh në Maqedoni, sipas kryeparlamentarit Veseli, do t’i lidh hekurudhat e Kosovës edhe me ato të Republikës së Shqipërisë dhe portet e Durrësit dhe Vlorës.

“Kjo do të thotë që Kosova do të bëhet një nyje e rëndësishme lidhëse e transportit për rajonin, duke shtuar kështu edhe potencialin për turizmin tranzit”, ka thënë Veseli.

Kreu i Kuvendit ka thënë se avancimi në Procesin e Berlinit që po përqendrohet tek përmirësimi i lidhshmërisë infrastrukturore mes vendeve fqinje duke na integruar plotësisht në rrjetin evropian të transportit

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending