Connect with us

Lajme

Vërshohet Gjakova

Pas reshjeve të mëdha të shiut që kanë nisur dje dhe po  vazhdojnë edhe sot, në komunën e Gjakovës, gjendja aktualisht është shumë alarmante.

Published

on

Shiu deri më tani raportohet se ka shkaktuar dëme të mëdha materiale si dhe ka ngujuar disa familje.

Këtë e ka konfirmuar edhe drejtori për mbrojtje dhe shpëtim në Gjakovë, Ndue Muqaj, i cili ka thënë se qyteti me fshatra po përballet me një gjendje të jashtëzakonshme.

“Kemi të reshura shumë të mëdha, para 15 minutash u kthyem nga tereni dhe kemi disa pika kritike ku është gjendja e rëndë. Sa i përket familjeve të bllokuara, ne si drejtori kemi bërë çmos dhe sot do të vazhdojmë që ata mos të mbesin të ngujuar sepse e kemi bërë të mundur hapjen e një rruge, jo të asfaltuar por vetëm që ato 35 familje të një fshati të mos mbesin të bllokuara”, ka thënë Muqaj.

Sipas tij, familjet me mjete të rënda mund të kalojnë sepse afër aty është edhe një fshat tjetër dhe ka një urë, duke premtuar se do t’ia rregullojnë rrugën sa më parë.

“Mbrëmë kemi punuar deri vonë dhe sot besoj se për dy orë ata do të mund të kalojnë edhe me makina, nuk do të mbesin të ngujuar. Gjendja momentale është jashtëzakonisht e rëndë dhe presim që për fat të keq do të kemi vërshime, edhe pse ne po mundohemi me operatorin ekonomik të cilin e kemi përzgjedhur për intervenime emergjente, mirëpo kemi të reshura jashtëzakonisht të mëdha që nuk mbahen mend kohëve të fundit”, theksoi Muqaj.

Ai tha se shiu ka shkaktuar dëme të mëdha në bagëti, pylltari, blegtori, bujqësi, por siç tha ai, ato tani janë shumë të vogla në krahasim me këto tjerat që po ndodhin.

screenshot_6

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending