Connect with us

Lajme

Vendim i papritur nga Gjykata për zyrtarin e Qeverisë

Published

on

Drejtorit të Zyrës për Buxhet e Financa në Qeverinë e Kosovës Zahir Bajrami dhe djalit të tij iu vazhdua masa e arrestit shtëpiak edhe për një kohë të pacaktuar.

Avokatët Ahmet Ahmeti dhe Leon Përlaska para trupit gjykues paraqitën kundërshtimet e tyre duke i propozuar trupit gjykues që ta hedhë poshtë aktakuzën ndaj Zahir Bajramit dhe djalit të tij Adrian Bajramit si të pabazuar.

“Konsideroj se dyshimi është i pabazuar dhe se akuza është e pabazë pasi që disa prova janë marrë në kundërshtim me ligjin”, tha Ahmet Ahmeti mbrojtësi i Zahir Bajramit.

Edhe avokati Leon Përlaska që në këtë proces gjyqësor mbron Adrian Bajramin tha se në kuadër të CD-ve të provave gjenden edhe materiale të marra edhe nga vetë i dëmtuari të cilat i konsideroi kundërligjore, ndërsa kërkoi që të mos merren parasysh nga gjykata.

Prokurori Ibrahim Berisha kundërshtoi fjalët e avokatëve, ndërsa tha se ka pasur prova të mjaftueshme për ta ngritur aktakuzën.

“Do të bindeni se të akuzuarit kanë kryer veprat penale për të cilat akuzohen pasi që të shihni transkriptin e bisedave telefonike dhe procesverbalin e dorëzimit të provave të fondit të fshehtë në vlerë prej 10 mijë eurove, provën e stimulimit dhe videoincizimet e CD-ve, prova këto që gjenden në shkresat e lëndës”, tha prokurori Ibrahim Berisha.

Sa i përket kërkesës për hedhje poshtë të aktakuzës, trupi gjykues u deklarua se do të vendosë me aktvendim të veçantë brenda afatit ligjor dhe se palët do të njoftohen me kohë.

Avokatët e dy të akuzuarve kërkuan edhe që të mbrojturve të tyre t’u hiqet masa e arrestit shtëpiak, ose ajo t’u zëvendësohet me obligim për paraqitje një herë në javë në stacionin policor, por kjo kërkesë u hedh poshtë nga kryetari i trupit gjykues Shashivar Hoti.

Hoti refuzoi kërkesën e avokatëve me arsyetimin se se ende ekzistojnë kushtet për të cilat është caktuar kjo masë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending