Connect with us

Lajme

Vëllezërit shqiptarë nga Kosova, ‘koka’ e Pentagonit

Published

on

Duke punuar në departamentin e mbrojtjes dhe politikës së jashtme në Pentagon, vëllezërit Bajraktari shoqërojnë udhëheqësit e agjencisë ku punojnë në të gjitha udhëtimet ndërkombëtare.

Mund të jetë dukur shumë e pazakontë që dy vëllezër shqiptarë të zhvendosur në një kohë nga kryeqyteti i Kosovës, Prishtina e shkatërruar nga lufta, do të ngriteshin të dy aq shumë , në të njëjtin nivel të lartë, si dy  zyrtarë të lartë në Departamentin e Mbrojtjes, shkruan medium.com, përcjellë Klan Kosova.

Megjithatë, kjo është ajo ku Ylli dhe Ylber Bajraktari zbarkuan, në rrugën e tyre të pazakontë në strehën e brendshme të Pentagonit.

ë dy emigruan në SHBA në të 20-at e tyre, edhe pse ata morën rrugë të ndryshme. Miqtë dhe të njohurit i ndihmuan ata të gjejnë punë dhe të aplikojnë në universitete amerikane. Ku ata pastaj u bën shtetas amerikanë, shkruan medium.com, përcjellë Klan Kosova.

Tani ata janë në mes të çështjeve botërore, duke i mbajtur bosët e tyre të informuar çdo ditë në çështjet e politikës së jashtme dhe duke vepruar në mes departamentit, Shtëpisë së Bardhë, komunitetit të inteligjencës dhe gjetiu për informacionet më të fundit.

“Ata janë angazhuar për të ndihmuar formësimin e rolit të SHBA-ve në botë përmes politikës së jashtme dhe të mbrojtjes,” ka thënë Carl Woog, ish-këshilltar i lartë i sekretarit të mbrojtjes për komunikime strategjike dhe tani në Këshillin Kombëtar për Siguri, shkruan medium.com, përcjellë Klan Kosova.

“Kurrë nuk kam dëgjuar për një histori të dy vëllezërve që luajnë një rol të tillë  kaq të rëndësishëm  prapa skenave në Pentagon.”

Për Ylberin, zëvendës shef i stafit për politikë të Sekretarit të Mbrojtjes, Ashton Carter, nënkupton që sekretari i ka të siguruara informacionet më të fundit mbi sigurinë kombëtare dhe politikën e jashtme, tha Ylberi

Ditët e punës janë të paparashikueshme, thotë ai. “ Krizat ndodhin. Është një ambient shumë dinamik.”

“Me tavolinën e punës në Pentagon vetëm 25 hapa larg nga Carteri, Ylberi udhëton me sekretarin në destinacione ndërkombëtare dhe merr pjesë në të gjitha takimet e Pentagonit për çështjet e politikës së jashtme, shkruan medium.com, përcjellë Klan Kosova.

 

Njëri nga rolet e tij është të ndihmoj sekretarin ta ketë informacionin më të mirë, kur njerëz nga komponentët e departamentit e shtyjnë atë për të marr vendime për çështje të veçanta. “Ju jeni në linjën e fundit të mbrojtjes në shumë mënyra,” thotë Ylberi. “Ju duhet të siguroheni para se sekretari të nënshkruaj që është sa më e mbyllur që është e mundshme.”

Për Yllin, asistent special i Ndihmës Sekretarit Rober Work, rraskapitja në “ departamentin më të madh të Qeverisë amerikan (nënkupton) që çështjet që trajtohen parimisht janë të mëdha.”

I diplomuar në Harvad Kennedy Schoool of Governmend (Shkolla e Harvardit  për Qeverisje) Ylli ka punuar në çështje të politikave që lidhen me Afganistanin dhe Indinë, dhe ka bërë një rotacion në një grup këshillimor, shkruan medium.com, përcjellë Klan Kosova.

Ai tani mbulon sigurinë ndërkombëtar dhe politikat që lidhen me këtë çështje, duke udhëtuar çdo vend me nënsekretarin.

“Është punë fascionuse thotë ,” thotë Ylli. Gjithçka që prek tavolinën tonë ka një lloj krize që lidhet me të.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending