Connect with us

Lajme

Vdiq Goran Hagjiq, i dyshuari për krime lufte në Kroaci

Published

on

Ka vdekur lideri i rebelëve serbë të Kroacisë, Goran Hagjiq, i akuzuar për krime lufte nga tribunali i Kombeve të Bashkuara për rolin e tij në luftën e Kroacisë për pavarësi nga vitet 1991 deri më 1995.

Hagjiq ka vdekur më 12 korrik në moshën 57 vjeçare, ndërsa lajmi është publikuar nga agjencia shtetërore serbe e lajmeve, Tanjug.

Vdekja e Hagjiq është konfirmuar nga spitali rajonal i Vojvodinës duke thënë se ai vdiq pas një “sëmundje të rëndë”.

Hagjiq është përballur me 14 akuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit rreth dyshimeve të përfshirjes së tij në deportimin dhe vrasjen e mijëra civilëve jo serbë nga Kroacia në mes viteve 1991 – 1993.

Në muajin prill, gjykatësit në Tribunalin e Hagës për krimet në ish Jugosllavi kanë thënë se e kanë shtyrë gjykimin e Hagjiq për shkak të sëmundjes së kancerit në tru të të dyshuarit.

Ai është arrestuar në Serbi në vitin 2011 pas shtatë vitesh arratie, ndërsa procesi gjyqësor kundër tij ka filluar në tetor të vitit 2012.

Prokurorët e kanë përfunduar prezantimin e rastit kundër tij në nëntor të vitit 2013, ndërsa mbrojtja sapo e kishte filluar prezantimin e të dhënave të tyre kur ai ishte diagnostikuar me kancer, në vitin 2014.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending