Connect with us

Lajme

Vdes profesori i UP-së

Published

on

Të dielën, më 9 prill 2017, pas një sëmundje të rëndë dhe të gjatë u nda nga jeta në moshën 88 vjeçare Prof. Dr. Ymer Merovci, mësimdhënës shumëvjeçar i matematikës në Universitetin e Prishtinës.

Profesor Merovci mbaroi studimet themelore në Universitetin e Sarajevës, magjistraturën në Universitetin e Beogradit, ndërsa doktoratën në Universitetin e Prishtinës.

Ishte ndër mësimdhënësit e parë të Departamentit të Matematikës ku edhe u pensionua .

2 ditë më parëDekanati i Filozofikut reagon për rastin e profesorit Arben Hajrullahu

Gjatë karrierës së tij kontribuoi në përgatitjen e dhjetëra gjeneratave të matematikanëve kosovarë, si dhe në veprimtarinë kërkimore-shkencore në fushën e ekuacioneve diferenciale dhe parciale. Varrimi i të ndjerit bëhet të hënën (sot) në varrezat e Prishtinës në ora 15:00.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending