Connect with us

Lajme

Vdes Elie Wiesel, laureati i Çmimit Nobel për Paqe

Published

on

Në moshën 87 vjeçare ka ndërruar jetë mbrëmjen e së shtunës, laureati i Çmimit Nobel për Paqe, shkrimtari, aktivisti për të drejtat e njeriut dhe i mbijetuari i Holokaustit, Elie Wiesel.

Wiesel u lind më 30 shtator të vitit 1928 në Rumani dhe u njoh më së shumti për promovimin e Holokaustit, pasojat dhe vetëdijesimin e njerëzve, bazuar në përjetimet e tij si adoleshent.

Për shkak të traumave që pati Wiesel nuk shkroi për përvojën e tij deri në vitin 1954, kur u inkurajua nga Francois Mauriac, nobelisti francez i letërsisë.

Kujtimet e tij ai i përmblodhi në 800 faqe nën titullin “And the World Remained Silent” (Dhe bota qëndroi e heshtur), kujtime të cilat më vonë u botuan në frëngjisht edhe në një version të shkurtër

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending