Connect with us

Lajme

Vazhdon beteja për rimarrjen e Mosulit nga ISIS-i

Forcat irakiane sulmuan sot me artileri rrethinat e qytetit Mosul, në javën e dytë të ofensivës për rimarrjen e qytetit të dytë më të madh të vendit nga kontrolli i Shtetit Islamik.

Published

on

Luftimet u zhvilluan në Bartella, rreth 15 kilometra larg Mosulit, ndërsa forcat irakiane dhe ato kurde po i afrohen gradualisht Mosulit.

I dërguari special për koalicionin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, Brett McGurk, njoftoi sot në Twitter se deri më tani janë arritur të gjitha objektivat e parashikuara.

Po sot, organizata e të drejtave të njeriut “Human Rights Watch” bëri thirrje për hetimin e një sulmi që vrau 13 persona në një xhami në Kirkuk, ku Shtetit Islamik po sulmon për të shpërqëndruar vëmendjen nga beteja për Mosulin. Zëdhënësi ushtarak amerikan, Kolonel John Dorrian, tha se forcat e koalicionit nuk ishin përgjegjëse për sulmin ndaj xhamisë, ndërsa qeveria irakiane thotë se po heton rrethanat, njofton VoA.

Ndërkohë, Sekretari amerikan i Mbrojtjes Ash Carter zhvilloi bisedime në Irbil me udhëheqësin kurd Masoud Barzani dhe komandatët kryesorë ushtarakë. Paraprakisht, zoti Carter ishte takuar edhe me Kryeministrin e Irakut, Haider al-Abadi, si dhe me Presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, në përpjekje për të ulur tensionet ndërmjet udhëheqjes sunite turke dhe qeverisë shiite në Bagdat.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending