Connect with us

Lajme

Vazhdojnë protestat në Hungari kundër projektligjit për universitetet e huaja

Published

on

Dhjetëra-mijëra hungarezë protestuan në Budapestin qendror të dielën kundër legjislacionit të ri që mund të detyrojë Universitetin Qendror Evropiane (CEU), një shkollë e themeluar nga financieri Xhorxh Soros, që të mbyllet.

Një projekt-ligj i miratuar në parlament nga ana e krahut të djathtë, partisë në pushtet të kryeministrit Viktor Orban, një kritik i organizatave qytetare liberale të financuara nga Soros, përcakton kushte të shumta në të cilat duhet të veprojnë.

Projekt-ligji ka çuar në kritika nga qindra akademikë kryesorë në mbarë botën, si nga qeveria e SHBA-ve dhe  ajo e Bashkimit Evropian, shkruan The Guardian.

Ligji i ri poashtu kërkon që Washingtoni dhe Budapesti të arrijnë brenda pak muajsh një marrëveshje për operacionet universitare.Pa një marrëveshje të tillë, ligji e ndalon universitetin të regjistrojë studentë të rinj pas 1 janarit të vitit 2018, dhe e detyron atë të mbyllet në vitin 2021./KosovaPress/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending