Connect with us

Lajme

Valdete Idrizi pranon çmimin për paqe

Published

on

Valdete Idrizi, aktiviste nga Mitrovica, ka pranuar çmimin ndërkombëtar për paqe “TheËIFTS Peace Award 2016”, të fituar ditë më parë në Londër.

Ky çmim është ndarë nga fondacioni që promovon dedikimin me pasion dhe integritet e barazi me qendër në Londër.

Valdete Idrizi është aktiviste dhe drejtoreshë e organizatës joqeveritare “CIVIKOS”, e njohur për veprimtarinë e saj në dy anët e ndara të Mitrovicës, veri edhe jug.

Fjalimi i plotë i Valdete Idrizit me rastin e pranimit të çmimit:
Është një nder i madh për mua të jem këtu sonte , në mesin o gra të mahnitshme nga e gjithë bota për të festuar së bashku këtë ngjarje të veçantë .

Ndihem mirënjohëse që jam fituesja e çmimit prestigjioz akorduar nga organizata e madhe WIFTS Fondacioni , Çmimi për paqe . Ndjehem zemrën plot gëzim për të marrë këtë çmim , sepse unë besoj thellësisht se të kuptuarit , komunikimi , toleranca , dashuria për njëri-tjetrin mund të ndërtojmë të një paqe të gjatë ne të gjithë aq shumë ëndrra për të gjitha komunitetet tona , pa marrë parasysh se ku jemi .

Kur unë u informuar se unë do të marrë Çmimin e Paqes të këtij viti , kam gjetur veten duke menduar për të gjithë njerëzit që kam punuar me kalimin e viteve , pa mbështetjen e të cilëve , nuk do të jetë në këmbë sot . Prandaj , ky çmim është aq i tyre, siç është imja .

kontribuar tyre në paqe të qëndrueshme në vendin tim është një i madh , dhe unë e di se secili prej tyre mund të qëndrojë sot këtu dhe të jetë fitues i këtij çmimi .

Unë e konsideroj këtë nder të veçantë që kanë akorduar të jetë, si dhe një mirënjohje për të gjithë njerëzit e mahnitshme dhe të guximshëm të Kosovës të cilët kanë kaluar nëpër vështirësi të tmerrshme megjithatë kanë gjetur forcën për të lëvizur në, të ngrihen, për të rindërtuar, të besojnë në paqes dhe të cilët punojnë çdo ditë pa pushim, e vendosur të bëjë vendi i tyre i ri një histori suksesi, ne mund të gjithë të jenë krenarë.

Është nga ata që kam gjetur guximin tim dhe kjo është në to se nuk gjej frymëzim.

Puna jonë për forcimin e paqes dhe të pajtimit etnik është larg përfundimit, por ajo që ne kemi qenë në gjendje për të kryer së bashku ka bërë një ndryshim të madh në jetën e qindra njerëzve.

Misioni ynë është ende nuk ka përfunduar, por ne jemi të vendosur më shumë se kurrë për të mbajtur mëngët dhe të vazhdojmë këtë udhëtim me më shumë përkushtim se kurrë. Mijëra gra që ishin përdhunuar dhe abuzuar seksualisht gjatë luftës janë ende duke pritur për drejtësi, ne do të lënë asnjë gur pa luajtur derisa të arrijmë përgjegjësisë për këto krime të tmerrshme të luftës.

Rruga jonë është ende e gjatë, por ne nuk kanë ndërmend të ndalur, sepse ka aq shumë shpresë. Unë shoh atë në guxim dhe në energji të grave të reja të ndritshme të cilët janë duke luajtur rolin e tyre të madhe për ndërtimin e paqes në vendin tonë, duke shtrirjen e dorës së pajtimit, duke mbajtur premtimin e një paqe të qëndrueshme, në një rajon ende të shqyer nga tmerrshme pasojat e luftës.

Të nderuar zonja, të dashur miq,

Ne jemi të rrethuar çdo ditë nga padrejtësitë gjitha në të gjithë botën, ne të gjithë jemi dëshmitar të valës së gjatë të refugjatëve të cilët janë larguar nga shtëpitë e tyre, duke lënë gjithçka pas, për të shpëtuar nga lufta. Unë e kuptoj se si ndihen, unë e kuptoj se sa ata duan të kthehen në shtëpitë e tyre dhe mbi të gjitha unë e kuptoj se sa shumë është e rëndësishme të punojmë së bashku, të bashkohen dhe të bëjë botën një vend më të mirë për të gjithë, dhe të bëjnë paqe qëllimin tonë të qëndrueshme .

Së bashku ne mund të bëjë atë të ndodhë, duke punuar dhe duke mbështetur njëri-tjetrin. Sidomos ne, gratë që përfaqësojnë gjysmën e popullsisë së botës, ne duhet të mbështesin njëri-tjetrin, ne duhet të punojmë së bashku, kjo është e vetmja mënyrë se si ne mund të bëjë zëri ynë dëgjohet dhe të garantoj se ne kemi ndërtuar një botë në paqe, ne nuk kemi asnjë alternativë tjetër .

Dhe së fundi, por padyshim jo më pak, unë dua të kushtoj këtë çmim për familjen time, për nënën time. Kjo është për shkak të besimit të saj në mua se unë jam këtu sot pranuar një nga çmimet e mi më të vlefshme.

Faleminderit miqtë e mi të dashur për mbështetjen tuaj, unë gjithmonë do të mbetet mirënjohës për këtë nder.

Faleminderit shume!

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending