Connect with us

Lajme

Valdete Idrizi, fituese e Çmimit Ndërkombëtar për Paqe

Published

on

Valdete Idrizi, aktiviste nga Mitrovica, ka fituar çmimin ndërkombëtar për paqe “TheWIFTS Peace Award 2016”.

Ky çmim ndahet nga fondacioni që promovon dedikimin me pasion dhe integritet e barazi me qendër në Londër.

Kjo organizatë mbledh gratë nga mbarë bota nga të gjitha sferat e jetës, të dedikuara me pasion në fushën e tyre.

Valdete Idrizi është aktiviste dhe drejtoreshë e organizatës joqeveritare “CIVIKOS”, e njohur për veprimtarinë e saj në dy anët e ndara të Mitrovicës, veri edhe jug.

Ajo qysh nga përfundimi i luftës është angazhuar në shumë projekte me synim heqjen e barrikadave dhe bashkimin e qytetit të saj të lindjes, transmeton “zeri.info”.

Valdete Idrizi merret aktivisht me të drejtat e njeriut dhe të grave, barazi gjinore dhe temat më të ndjeshme të shoqërisë kosovare.

Ajo ka qenë fituese e parë e Çmimit për Guxim, të ndarë nga Departamenti Amerikan i Shtetit në vitin 2008 edhe Çmimin tjetër për Paqe, që i është ndarë nga federata evropiane “Optimist Internacional”.

Kurse çmimin e fundit pritet që ta pranojë pas pak ditësh në Londër.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending