Connect with us

Fun

Vajzës iu përkul edhe kryeministri, i ka “qerpikët si lopa”

Published

on

Një vajzë 7 vjeçare në Nepal është përzgjedhur si perëndesha e gjallë, për shkakun e vetëm se që kurse ishte e vogël, qerpikët e saj ishin si të lopës, ndërsa zëri i saj si “zë i pastër rose”.

Perëndeshë ose Kumari vazhdon traditën shekullore të hyjnive të fëmijëve që jetojnë në mesin e njerëzve në Nepal.

Ajo është e adhuruar nga hindutë dhe budistët njësoj. Në festival Hindu të shiut në korrik, mijëra njerëz erdhën për të bërë nderimet pranë vajzës, duke përfshirë edhe kryeministrin e Nepalit, Pushpa Kamal Dahal, i cili madje u përkul bashkë me gruan për të takuar vajzën.

Ata besojnë se gjejnë fat të mirë dhe u plotësohen dëshirat duke u përkulur tek vajza e quajtur Yunika.

“Kur vajza ime u zgjedh si një Kumari, u ndjeva shumë i lumtur,” tha babai i saj, Ramesh Bajracharya.

“Kjo është për shkak se Kumari konsiderohet jashtëzakonisht e respektuar si perëndeshë e gjallë në Nepal.”

Prindërit e vajzës u detyruan të lënë punën e tyre në qytetin Patan në mënyrë që të kujdesen me kohë të plotë për vajzën, e cila e ka jo pak të lehtë titullin që mban. Kumari nuk lejohet të largohet nga shtëpia, përveç rasteve të veçanta, ndërsa këmbët nuk i lejohen të prekin dyshemenë.

Nëna e saj i ka bërë make-up të posaçëm vajzës në mënyrë që të duket unike tek njerëzit e thjeshtë.

“Ndihem pak e trishtuar sepse fëmijët e tjerë luajnë jashtë, por miqtë e saj vijnë për të luajtur me të brenda. Çdo gjë që ajo kërkon, kukulla apo ndonjë lodër, ne i përmbushim kërkesat e saj “, tha Sabita.

Për t’u bërë një Kumari, që do të thotë “vajzë e pamartuar ‘ose ‘e virgjër”. Fëmijët duhet të plotësojnë kritere shumë të veçanta të tilla si ‘qerpikët si një lopë,’ ‘kofshët si një dre,’ dhe një ‘zë si të pastër si një rosë “.
/Ora News/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fun

‘Marre me m’qit syreta t’grave, a veç pse jam vejan’, ferizajasi ankohet që u vendos murali i Rita Orës

Published

on

Një burrë nga Ferizaji, ku në shtëpinë e tij është vendosur murali i këngëtares shqiptare me famë botërore, Rita Ora, nuk i ka pëlqyer kjo vepër.

Ai akuzon kryetarin e komunës së Ferizajt, Agim Aliu, për të cilin thotë se nuk e ka pyetur për vendosjen e këtij murali në shtëpinë e tij.

Madje thotë se arsyeja pse është vendos ky mural është pasi ai është vejan.

“Kanë shku ma kanë vnue një grue në shpinë teme, i thash pse ma keni vnue, tha vejan ti e ta kemi vnue. Kom ankesë kundra Agim komunës. Më kanë bo hor o bac, më thojshin je vejan ta kemi vnue. Ma bre unë vejan jam, por Agimi ma kish que kish thon vnone në shpi të bacit.

Kqyre argumentin, e kanë vnue në shpi teme. Marre me m gjit mu syreta të grave aty vec që jom vejan. Po nejse po mujnë, se forca po jau bon”, thotë burri, i njohur në Ferizaj si baci.

Ai thotë se i vjen rëndë që të tjerët ta shikojnë muralin e vendosur në shtëpinë e tij.

Këngëtarë shqiptare por në banesë teme me ma ngjit pom vjen mu rëndë me pa hallku aty. Ajo është e bukur është njeri i mirë, por këta ku e gjetën bash mu me ma vnu aty. Le të përgjigjet Agimi pse, edhe s’um ka vetë hiq vec kur po e shoh që e kanë ngjit aty”, shtoi Baci në ATV.

“Bukur është kjo, por pse mu nuk mkan pyet në shpi teme, më kanë vnue gra aty”, thotë për fund ai.

 

Continue Reading

Fun

Qytetari që u dënua pse pordhi thotë se ajo është “liri e shprehjes”

Published

on

Një 22 vjeçar nga Austria që ishte në ballinat e mediave vitin e kaluar pasi u dënua me 500 euro për një pordhë që e kishte lëshuar ndaj një zyrtari policor ka argumentuar që pordha e tij në fakt është brenda lirisë së shprehjes.

Në vendimin e lëshuar nga gjykata administrative në Vjenë, gjykata ka dhënë disa detaje të nevojshme për ngjarjen që ndodhi atë ditë.

E gjitha ndodhi më 5 qershor të 2020-s, kur burri që pordhi – i emëruar “Z. AB” – kishte dalë me shokët në një park kur një grup policësh iu afrua gjatë një kontrolli rutinor të identitetit.

Dhe këtu gjërat u përkeqësuan.

“Kur ai lëshoi gazrat e tij, ankuesi ishte ulur në karrigen e parkut,” shkruhet në dokument.

“Shokët e ankuesit kishin qeshur me pordhën dhe dëshmitari F kishte bërë një shaka,” vazhdon dokumenti. Për shkak të kësaj, i pandehuri ishte zgërdhirë para policëve.”

Në gjykatë, 22 vjeçari ka thënë se pordha nuk ishte e qëllimshme dhe se, edhe nëse ishte e qëllimshme, prapë do të ishte brenda të drejtës fondamentale të lirisë së shprehjes.

Por, për fatin e tij të keq, gjykatësi nuk e pranoi këtë argument.

Gjykatësi kishte deklaruar se pordhat nuk përmbajnë “përmbajtje komunikuese”.

Megjithatë, ai i kishte ulur gjobën nga 500 në 100 euro. Avokati i të pandehurit kishte thënë se klienti i tij është i gatshëm të vdes për të drejtën e tij për të pordhur dhe se do ta apelonin vendimin. /Periskopi

Continue Reading

Fun

Analist Islami pretendon që Shefqet Krasniqi i ka dy gra

Published

on

Analist Islami ka komentuar deklaratat seksiste të hoxhë Shefqet Krasniqi në mënyrë mjaft të çuditshme. 

Ai ka pretenduar se hoxhallarët e Kosovës po bëjnë shkelje ligjore duke shkelur monogaminë dhe duke u martuar me nga dy gra.

“Mos jau nxini për të madhe hoxhallarëve kur folin për gra, se ata i kanë kah dy!” – ka shkruar ai, përcjell Periskopi.

Islami si në çdo postim tjetër ka vënë hashtagun “mos u tut”.

Shefqet Krasniqi deklaroi mbrëmë se “gratë e kishin vendin në kuzhinë, e burrat në odë” që shkaktoi reagim të madh publik.

Statusi i plotë: 

Continue Reading

Trending