Connect with us

Lajme

Vajzat 11 dhe 12 vjeç u mbajtën 5 vjet të mbyllura

Published

on

Presidenti i Birmanisë ka urdhëruar që të niset një hetim në rastin e dy vajzave që mendohet se janë mbajtur të mbyllura dhe janë torturuara për 5 vite më radhë, në një dyqan të rrobaqepësisë.

Adoleshentet janë liruar javën e kaluar me ndihmën e një gazetari, raporton BBC, përcjell Express.

Familjet e këtyre vajzave thonë se policia kishte refuzuar disa herë lutjet e tyre për të ndërhyrë në këtë rast.

Më në fund, policia e ka arrestuar rrobaqepësin së bashku me dy anëtarët e tij të familjes.

Dy vajzat ishin vetëm 11 dhe 12-vjeçe kur u dërguan në kryeqytetin tregtar në Yangon nga prindërit e vet.

Për familjet e varfra të Birmanisë është një vendim i dhimbshëm por i zakonshëm për t’i dërguar fëmijët që të punojnë në qytete tregtare.

Sipas statistikave të Kombeve të Bashkuara, një milion fëmijë birmanë janë të detyruar që ta lënë edukimin arsimor për të punuar. Këto dy vajza u bënë shërbyese në një dyqan rrobaqepësie në qendër të Yangonit, por, çfarë kishte filluar si punë e pagueshme u kthye në skllavëri moderne.

Vajzat kanë thënë se atyre iu ndaluan kontaktet me prindër, nuk janë paguar dhe nuk janë lejuar të largoheshin.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending