Connect with us

Lajme

Ushtria irakiane futet në Mosul, luftime të ashpra me Shtetin Islamik

Forcat irakiane kanë hyrë së fundmi në qytetin e Mosulit, por kanë hasur një rezistencë të fuqishme nga ana e ekstremistëve të Shtetit Islamik.

Published

on

Lajmi është përcjellë nga një gazetar i BBC, i cili po qëndron me ushtrinë e Irakut.

Sipas tij, luftëtarët e ISIS po bëjnë përpjekje maksimale për të mos lejuar futjen e ushtarëve irakian në brendësi të qytetit.

Aktualisht ushtria po avancon në dy fronte, respektivisht nga pjesët lindore dhe jugore të qytetit.

Ata po mbështeten nga Shtetet e Bashkuara përmes bombardimeve ajrore si dhe në terren nga grupimet me militantë kurdë.

Më herët, Kryeministri i vendit, Haider al-Abadi, u bëri thirrje ekstremistëve që të dorëzohen, pasi siç tha ai në rast të kundërt ata i pret vdekja.

Shqetësimi më i madh në këtë operacion delikat vijojnë të mbeten qytetarët, të cilët mund të përdoren si mburoja njerëzore nga luftëtarët e ISIS.

Shumë banorë janë larguar nga zonat ku janë zhvilluar përplasjet e armatosura, por një pjesë e konsiderueshme nuk janë lejuar nga ekstremistët.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending