Connect with us

Lajme

Ushtria e Sirisë njofton përfundimin e armëpushimit

Published

on

Ushtria e Sirisë njoftoi përfundimin e armëpushimit në vend i cili pati hyrë në fuqi të hënën e kaluar, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë të publikuar në agjencinë zyrtare SANA e cila është e lidhur me regjimin në Siri, theksohet se ka përfunduar armëpushimi i arritur mes SHBA-së dhe Rusisë në çështjen e ndalimit të konflikteve për Kurban Bajramin.

Në deklaratën ku vihet në dukje se armëpushimi duhet të përbëjë një mundësi për ndalimin e gjakderdhjes, pretendohet se grupet e armatosura nuk i janë përmbajtur pikave të armëpushimit.

Ndër të tjera në deklaratë është pretenduar se opozitarët në këtë proces kanë kryer 300 shkelje dhe se regjimi ka qenë i detyruar të kundërpërgjigjet.

Koalicioni Kombëtar për Forcat Opozitare dhe Revolucionare të Sirisë i cili është institucioni ombrellë i opozitarëve sirianë në një deklaratë me shkrim në lidhje me shkeljet e armëpushimit të nisur të hënën e kaluar si rezultat i negociatave mes SHBA-së dhe Rusisë kishte theksuar se regjimi në një javë kishte kryer qindra sulme nga të cilët në të shumtën e tyre objektiv kanë qenë civilët.

Në deklaratë ndër të tjera ishte theksuar se që nga e hëna e kaluar e deri tani regjimi ka kryer shkelje të armëpushimit duke kryer 254 sulme si dhe ka përdorur avionët luftarakë, njësitë e artilerisë dhe helikopterët që hedhin bomba fuçi.

Sipas informacioneve që gazetari i AA-së ka përpiluar nga ekipet e mbrojtjes civile, mësohet se nga shkeljet e regjimit me qindra herë kanë humbur jetën 19 civilë nga të cilët 10 në Dera, nga 4 persona në Humus dhe Idlib si dhe 1 person në Halep.

Gjithashtu bëhet e ditur se vazhdojnë pritjet për ndihmat humanitare në vendbanimet ku ka dhjetëra njerëz të plagosur por se regjimi i Asadit vazhdon të pengojë këto ndihma humanitare të cilat janë të nevojshme të dërgohen në kuadër të marrëveshjes së armëpushimit të shpallur nga SHBA dhe Rusia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending