Connect with us

Lajme

UPZ-ja bën shkelje ligji në pagesa, në menaxhim dhe në prokurim

Published

on

Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren gjatë vitit të kaluar ka manifestuar mangësi sa u përket pagave dhe mëditjeve të stafit akademik, pastaj dobësi në menaxhimin e personelit administrativ, si edhe dobësi sistematike në prokurim.

Ndërkohë as planifikimi e realizimi i buxhetit nuk është shquar për saktësi, shkruan sot “Koha Ditore”. Këto përfundime i ka nxjerrë Auditori i Përgjithshëm në raportin e auditimit të pasqyrave financiare të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë për vitin 2015, ku Universiteti i Prizrenit funksionon si nënprogram buxhetor i këtij dikasteri qeveritar.

Auditori ka bërë të ditur se UPZ-ja ka marrë vendimin për ndarje të bursave, pa pasur buxhet të mjaftueshëm. “UP-ja ka dhënë bursa në vlerë 90 mijë euro, ndërsa buxheti ishte 10 mijë euro”, shkruan në raport, ku shtohet se vendimmarrja e tillë krijon obligime në kundërshtim me limitet e buxhetit. Sipas raportit të Zyrës së Auditorit të Përgjithshëm (ZAP), marrja e vendimeve për dhënie të bursave pa pasur buxhet të mjaftueshëm mund të shkaktojë pakënaqësi te studentët, por edhe universitetin ta vërë në vështirësi buxhetore. Prandaj ka rekomanduar se ministri duhet të sigurojë që performanca buxhetore të monitorohet në mënyrë sistematike.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending