Connect with us

Lajme

Ukraina tregon pse nuk e njeh Kosovën

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Pavlo Klimkin, i ndodhur në Tiranë në një vizitë zyrtare, ka pranuar se mosnjohja e Kosovës vjen vetëm për shkak të paralelizmave që Rusia heq mes saj dhe Krimesë.

Published

on

“Arsyeja se pse Ukraina nuk e ka njohur Kosovën, padyshim ka të bëjë me Rusinë, e cila qartësisht manipulon pa asnjë bazë politike apo ligjore, duke gjetur ngjashmëritë mes aneksimit të paligjshëm të Krimesë dhe përpjekjen e kosovarëve drejt të ardhmes së tyre. Ju mund të gjeni përfaqësueses lartë të Rusisë, të cilët qartësisht krahasojnë dhe heqin paralele mes Kosovës dhe Krimesë. Arsyeja për ne është që të mos lejojmë Rusinë që të manipulojë më tej këtë çështje. Por në qëndrimin tonë, në asnjëherë nuk kemi bllokuar asnjë përpjekje të Kosovës për t’ju bashkuar organizatave ndërkombëtare. Madje ne luajmë futboll me Kosovën, kështu që është një lloj shenje nga ana jonë që nuk është mënyra e qëndrimit tonë të posaçëm politik, është thjesht mënyra për të mos lejuar Rusinë për të manipular më tej këtë çështje”, tha Klimkin.

Por ministri Bushati, shkon dhe më tej në komentin mbi tezën ruse.

“Të krahasosh këto dy situata është si të barazosh mollën me portokallin dhe prandaj nuk duhet të ketë asnjë lloj dyshimi për ne dhe asnjë lloj tulatje nga propaganda që mund të vij ngado që vjen dhe ngado që kjo propagandë adresohet”, u shpreh Bushati.

I pyetur nga Top Channel nëse vizita e tij në Shqipëri dhe ajo e ministrit Lavrov pak ditë më parë në Greqi, kanë lidhje mes tyre, ministri Klimkin, u përgjigj duke i dhënë dhe një mesazh Greqisë dhe duke lënë të kuptohet se nuk përqafon vlerat europiane.

“Marrëdhëniet ndërkombëtare dhe diplomacia gjithmonë është simbolike dhe besoi që dhe vizita ime e sotme është simbolike. Në këtë kuptim, kemi një përkushtim të qartë dhe me ide të qartë se marrëdhëniet tona janë të rëndësishme për ne dhe për faktin e të qenit një pjesë e projektit Europian, jo vetëm në kuptimin e një ralitetit gjeografike, por si një komunitet vlerash”, tha ministri ukrainas.

Duke qëndruar sërish tek Greqia, ministri Bushati edhe njëherë ka artikuluar qëndrimin e Tiranes zyrtare për çështjet e pazgjidhura mes dy vendeve.

“Duam që t’i zgjidhim dhe t’i trajtojmë në kuadër të vlerave europiane dhe parimeve të së drejtës ndërkombëtare, të cilat nuk njohim as gjuhën e kërcënimit dhe as konsumin e brendshëm për çfarëdolloj rrethane që mund të jetë ky konsum”, tha Bushati.

Gjatë kësaj vizite, dy ministrat e Jashtëm nënshkruan marrëveshjen e për heqjen e regjimit të vizave mes dy vendeve, çka do t’i jap mundësi si shqiptarëve ashtu dhe ukrainasve të udhëtojnë lirshëm.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending