Connect with us

Lajme

Turqia shkarkon 257 persona nga zyra e kryeministrit dhe 492 figura shtetërore religjioze

Published

on

Turqia ka shkarkuar nga puna 257 persona në zyrën e kryeministrit si të dyshuar për përfshirje në tentim grusht-shtetin e 15 korrikut, ka bërë me dije burime nga ekipi i kryeministrisë turke për Reuters.

Aktualisht në zyrën e kryeministrisë turke punojnë 2,600 persona.

Veç këtyre shkarkimeve, Turqia ka larguar nga puna edhe 492 persona në autoritetin kryesor islamik si të dyshuar për përfshirje në tentim grusht-shtetin..

Qeveria turke ka akuzuar klerikun mysliman që gjendet në SHBA, Fethullah Gulen për organizim dhe planifikim të puçit ushtarak ku mbetën të vdekur mbi 200 persona.

Gulen, i cili ka shumë përkrahës në shërbimin civil në Turqi, në gjyqësi dhe në polici, ka mohuar fuqishëm akuzat.

Më shumë se 100,000 persona janë të punësuar në Drejtoratin për Çështje Religjioze, apo siç njihet, Diyanet.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending