Connect with us

Lajme

Turqia sfidon BE-në, nuk ndryshon ligjet antiterror

Published

on

Turqia sfidoi hapur presionin e Bashkimit Evropian për të ndryshuar ligjet e saj antiterror, duke thënë se sulmi terrorist në aeroportin e Stambollit tregon qartë se qëndrimi i ashpër ndaj këtij fenomeni është rruga e duhur.

Zyrtarë turq që gjenden në Bruksel për bisedimet e radhës për anëtarësim në BE, që zgjat prej dekadash, thanë se unioni ka nevojë më shumë se kurrë për peshën ekonomike dhe gjeopolitike të Turqisë, sidmos pas largimit britanik.

BE-ja përsëriti qëndrimin e njohur se Turqia duhet të ndryshojë ligjet antiterror që sipas Brukselit kufizojnë lirinë e shprehjes dhe lejojnë arrestimin e aktivistëve për të drejtat e njeriut, por Ankaraja nuk dha as edhe një shenjë lëkundjeje në këtë drejtim.

“Turqia po lufton sot kundër terrorizmit. Kërkesat e reja ndaj Turqisë do të inkurajojnë terroristët. Prandaj ne nuk mund të bëjmë asnjë ndryshim në ligjet tona antiterror”, deklaroi ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu.

Bashkimi Evropian e ka lidhur ndryshimin e ligjeve turke antiterror me progresin e vendit drejt unionit, por në këtë drejtim nuk është shënuar asnjë progres. Zyrtarë turq thanë se Turqia do të jetë një aset i rëndësishëm për BE-në, por theksuan se Evropa duhet t’ia nisë nga fillimi dhe ka nevojë për një vizion të ri që të përfshijë edhe Turqinë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending