Connect with us

Lajme

Turqia nis mbylljen e shkollave të Gulenit nëpër botë, edhe në Kosovë?

Published

on

Qeveria në Somali njoftoi të shtunën se po pezullon një shkollë e cila kishte lidhje me grupin që tentoi grusht shtet në Turqi të premten, kështu duke i dhënë stafit të saj një javë për tu larguar nga vendi, transmeton lajmi.net.

Somalia mbylli shkollën e lidhur me dështimin e grusht shtetit të ushtrisë turke. Bordi i ri administrativ do të emërohet në bashkëpunim me Turqinë për të rifilluar aktivitetet arsimore.

Qeveria në Somali njoftoi të shtunën se po pezullon një shkollë e cila kishte lidhje me grupin që tentoi grusht shtet në Turqi të premten, kështu duke i dhënë stafit të saj një javë për tu larguar nga vendi.

Bëhet fjalë për rrjetin e shkollave që e financon Fethullah Gulen, i kërkuar nga Ankaraja zyrtare për ekstradim nga SHBA-ja, pasi që akuzohet si shtytësi kryesor i puçit ushtarak.

Në një deklaratë, ata thanë se shkolla FETO/PDY, u pezullua sipas kërkesës së qeverisë turke.

Të kujtojmë se shkolla të tilla të financuar nga FETO/PDY ka edhe në Kosovë, bile ato janë shumë të njohura dhe aty vijojnë mësimet fëmijët e “parisë” kosovare, transmeton lajmi.net.

Tash shtrohet pyetja nëse qeveria turke do t’i bëjë kërkesë qeverisë kosovare për mbylljen e këtyre shkollave siç ka bërë me Somalinë.

Somalia, gjithashtu u bashkua me një grup që dënojnë ashpër grusht shtetet e dështuara, duke shprehur njëherazi solidaritetin për qeverinë turke dhe popullin turk për rezidencën e tyre demokratike.

Sipas Kryeministrit turk Binali Jildirim, përpjekja e tyre e dështuar vetëm se krijoi një “turp” për ushtrinë turke, ku rreth 160 persona u vranë.

Rreth 2,839 ushtarë të përfshirë në këtë grusht shtet u arrestuan, duke përfshirë këtu edhe zyrtarë të lartë që u vranë në përpjekje për të rrëzuar qeverinë.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending