Connect with us

Lajme

Turqia kërcënon BE-në: durimi ynë është në fund

Turqia iu kërcënua Bashkimit Evropian se do ta ndërpresë Marrëveshjen për refugjatët edhe para fundit të këtij viti, nëse Brukseli së shpejti nuk i plotëson kërkesat e Ankarasë dhe nuk i heq vizat për shtetasit turq për udhëtim në BE.

Published

on

“Durimi ynë është në fund”, deklaroi ministri turk i Punëve të Jashtme Mevlut Cavusoglu, në intervistë për gazetën zvicerane “Noe Cirher Cajtung”.

“Presim përgjigje nga BE-ja këto ditë. Përderisa nuk arrin, do ta anulojmë Marrëveshjen”, paralajmëroi Cavusoglu.

Turqia, sipas tij, ka reaguar në kërkesat e Brukselit dhe ka përgatitur ndryshime në ligjin e tij për luftë kundër terrorizmit, që BE-ja e vendosi si një nga kriteret për liberalizimin e vizave.

“I përmbahemi marrëveshjes me BE-në dhe presim të njëjtën ta bëjë edhe Evropa. Përderisa kjo nuk ndodh, do ta pezullojmë Marrëveshjen me BE-në edhe në atë fushë”, shtoi ai.

Në pyetjen se kur mund të ndodh kjo, Çaushoglu deklaroi se Turqia veç më e ka përmendur fundin e tetorit si afat të mundshëm.

“Gjithsesi nuk do të presim deri në fund të vitit”, theksoi shefi i diplomacisë turke.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending