Connect with us

Lajme

“Turqia është e para në botë sa i përket pranimit të refugjatëve”

Published

on

Drejtori i Qendrës Informative të Kombeve të Bashkuara për Marokun, Fethi ed-Debbabi, tha se Turqia është e para në mesin e vendeve që kanë pranuar më shumë refugjatë në botë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në konferencën për media në kryeqytetin maroken Rabat para Samitit të OKB-së për Refugjatët dhe Migrantët që është planifikuar të mbahet të hënën e ardhshme në New York, Debbabi tha se “Turqia është e para në botë sa i përket pranimit të refugjatëve”.

“Sipas të dhënave të OKB-së, në gjysmën e parë të vitit të kaluar Turqia ka pranuar më shumë se një milion e 838 mijë refugjatë. Atë me 1.5 milionë e ndjekin Pakistani, Libani, Iraku, Etiopia, Jordania, Kenia, Uganda, Çadi dhe Sudani”, deklaroi Debbabi.

Ai tha se çdo minutë në botë migrojnë 24 persona dhe shtoi se kriza që është shkaktuar nga gjendja në fjalë ka detyruar OKB-në që ta organizojë Samitin për Refugjatë dhe Migrantë.

Debbabi po ashtu ka tërhequr vërjejtjen për rritjen e vështirësive të cilat i përjetojnë refugjatët dhe migrantët, vdekjet në detra dhe trafikimin me njerëz.

Krahas kësaj, në konferencën për media ka folur edhe koordinatori rezident i OKB-së në Marok, Philippe Poisont. Ai tha se duhet gjetur zgjidhje për valën e migrantëve e cila shkaktohet nga konfliktet, varfëria, siguria ushqimore, diskriminimi dhe shkeljet e të drejtave të njeriut.

Poisont tërhoqi vëmendjen se për herë të parë po organizohet një samit në lidhje me këtë çështje. Gjithashtu ai theksoi nevojën që t’i jepet fund ksenofobisë e cila është rritur viteve të fundit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending