Connect with us

Lajme

Turqia dhe Rusia nënshkruajnë projektin “TurkStream” të gazsjellësit në Detin e Zi

Rusia dhe Turqia nënshkruan një marrëveshje për realizimin e gazsjellësit “TurkStream” për të dërguar gaz rus drejt Evropës nëpërmjet Detit të Zi, sipas gazetarëve.

Published

on

Gjatë një bisede prej më shumë se një orë e 40 minuta, presidenti rus, Vladimir Putin dhe turk, Recep Tayyip Erdogan ranë dakord për qëllimet e këtij projekti të madh energjetik duke shënuar përmirësimin e marrëdhënieve pas një krize të rëndë diplomatike si pasojë e shkatërrimit nga aviacioni turk i një avioni luftarak rus që fluturonte në kufirin siriano-turk në nëntor të vitit 2015.

Projekti “TurkStream” u njoftua në fund të vitit 2014 dhe në të njëjtën kohë u braktis, mes krizës ukrainase.

“Marrëveshja e nënshkruar parashikon ndërtimin e dy drejtimeve që do të formojë ky gazsjellës në Detin e Zi”, theksoi drejtuesi i ”Gazprom”-it Aleksei Miller.

“Kapaciteti për secilin do të jetë 15,75 miliardë metra kub gaz në vit”, theksoi ai

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending