Connect with us

Lajme

Trupat amerikane mbeten në Afganistan

Published

on

Presidenti Barack Obama ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të mbajnë 8400 trupa në Afganistan deri në fund të administratës së tij, duke ngadalësuar tërheqjen ushtarake amerikane në këtë shtet.

Obama, presidenca e të cilit përfundon pas zgjedhjeve të nëntorit, kishte planifikuar që të zvogëlojë praninë amerikane në 5500 trupa deri në fund të vitit 2016.

Por, duke folur sot para mediave në Shtëpinë e Bardhë, Obama ka thënë se situata e sigurisë në Afganistan mbetëte pasigurt si dhe talibanët mbesin kërcënim.

Ai ka shtuar se forcat e sigurisë të Afganistanit nuk janë aq të fuqishme sa duhet të jenë.

Obama ka thënë se roli i forcave amerikane në Afganistan mbetët i pandryshuar, trajnimi dhe këshillimi i policisë dhe ushtrisë afgane si dhe përkrahje e misioneve kundër terrorizmit kundër talibanëve dhe grupeve të tjera.

Presidenti amerikan ka shtuar se e vetmja mënyrë për dhënien fund konfliktit është përmes një zgjidhje afatgjate politike në mes të qeverisë në Kabul dhe talibanëve.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending