Connect with us

Lajme

Trump-in nuk e duan më amerikanët: Kështu thonë sondazhet

Published

on

Sondazhi i Washington Post/ABC News,  i cili dha vlerësimin gjashtëmujor të Trump, erdhi mes polemikave në rritje rreth ndërhyrjes ruse në zgjedhjet e vitit 2016. 

Vlerësimi i miratimit të Trump është vënë në një sondazh kombëtar, të botuar të dielën, paraqet perceptimet e amerikanëve për axhendën e poltikës së brendshme e cila ka pasur rënie të lidershipit dhe ritëm të ngadalësuar në skenën botërore.

Doli në shesh se komiteti i fushatës së Trump-it bëri një pagesë për firmën ligjore që përfaqësonte djalin e madh të presidentit pothuajse dy javë para takimit ndërmjet Trump Jr. dhe avokatit rus që premtonte informacion të kompromentuar mbi Hillary Clinton, e cila më pas u bë publike.

Trump tani ka një shkallë 36% të miratimit, 6 pikë më pak se vlerësimi i 100-ditëshit. Sondazhi gjeti se 48% besonin se lidershipi i Amerikës në botë është më i dobët sesa që ishte para se miliarderi të merrte detyrën, përderisa mbështetja për planet republikane për të zëvendësuar “Akti i Obamas” – Kujdesin e Përballueshëm ishte vetëm 24 % në krahasim me 50% që mbështesnin politikën e nënshkrimit të ish-presidentit për kujdesin shëndetësor, raporton “The Guardian”, transmeton Periskopi.

 

 

Donald Trump Jr më babain e tij, Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Komiteti i kampanjës Trump e kishte paguar 50, 000$ për nënshkrimin e një avokati i cili e kishte përfaqësuar djalin e presidentit.

 

Në fakt, sondazhi i Washington Post/ABC ishte afër parashikimit të votës popullore në ditën e zgjedhjeve – në të cilin Hillary Clinton fitoi 2.5 milionë fletëvotime, Trump merrte Shtëpinë e Bardhë në kolegjin zgjedhor – dhe asnjë president nuk ka pësuar vlerësime të tilla të ulëta në fillim të fazës së mandatit të tyre që kur votimi i tillë filloi, pra nga viti 1945.

Sondazhi gjithashtu gjeti se 63% e njerëzve mendonin që takimi i qershorit të vitit 2016, ndërmjet anëtarëve të lartë të rrethit të brendshëm të Trump, përfshirë djalin e tij të madh dhe dhëndrrin Jared Kushner po ashtu një grup rusësh, me ta dhe avokatja Natalia Veselnitskaya, ishte i papërshtatshëm.

“The New York Times” raportoi se Trump nënshkroi në deklaratën e parë të djalit të tij për “Times” rreth takimit, i cili, si deklaratat e mëvonshme, u zbulua se nuk ishte në llogari të plotë të ngjarjeve./Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending